TBMM'nin 19.dönem, 20.dönem ve 21.dönem yapısı ve faaliyetleri
The structure and activities of the 19th, 20th and 21sth periods of the Turkish Grand National Asembly
- Tez No: 490761
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye Büyük Millet Meclisinin 19, 20 ve 21. Dönemi Türk siyasi tarihi açısından önemli bir rol oynamakta olup koalisyon hükûmetleri dönemi olması ve yaşanılan kayda değer siyasi olaylar açısından incelenmeye değer bir çalışma alanıdır. Tezin giriş bölümünde Meclis (Parlamento) kavramı, tarihsel gelişimi, dönemler itibarıyla Meclisin tarihçesi ele alınmıştır. 1982 Anayasası'na göre, Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev ve yetkileri, milletvekilliği kavramı, milletvekillerinin görev ve yetkileri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin denetim yetkisi bu bağlamda soru, genel görüşme, Meclis araştırması, Meclis soruşturması ve gensoru yetkisine değinilmiştir. Tez 3 bölümden oluşmuş olup her bölüm bir yasama dönemini kapsamaktadır. 1'inci bölümde Türkiye Büyük Millet Meclisinin 19. Dönemi ele alınmakta, bu dönemin genel seçimleri ve siyasi konjonktürü, hükûmetleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı ve yasama faaliyetlerine yer verilmiştir. 2'nci bölümde Türkiye Büyük Millet Meclisinin 20. Dönemi ele alınmakta, bu dönemin genel seçimleri ve siyasi konjonktürü, hükûmetleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı ve yasama faaliyetlerine yer verilmiştir. 3'üncü bölümde Türkiye Büyük Millet Meclisinin 21. Dönemi ele alınmakta, bu dönemin genel seçimleri ve siyasi konjonktürü, hükûmetleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı ve yasama faaliyetlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
19, 20 and 21st periods of the Grand National Assembly of Turkey is a study area which is worth examing due to the role in Turkish political history by reflecting the period of coalition governments as well as significant political events. In the introduction of the thesis, the terminology of Assembly (Parliament) and historical background were discussed. According to the 1982 Constitution, duties and authorities of the Grand National Assembly of Turkey principle of deputy, duties and authorities of deputy, audit authority of Grand National Assembly of Turkey in order to guestion, general interview, research of Assembly, investigation of Assembly and interpellation authorities were discussed. The thesis include of 3 parts ant each part covers a period of legislative. In first part, 19th period of the Grand National Assembly of Turkey was discussed general elections, political conjoncture, governments of 19th period, council of Assembly and legislative activities. In second part, 20th period of the Grand National Assembly of Turkey was discussed general elections, political conjoncture, governments of 20th period, council of Assembly and legislative activities. In third part, 21st period of the Grand National Assembly of Turkey was discussed general elections, political conjoncture, governments of 21th period, council of Assembly and legislative activities.