Çağdaş İran şairi Ebû'l- Kâsım-i Lâhûtî'nin hayatı, eserleri ve edebȋ kişiliği
- Tez No: 490774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜSSELAM BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Çağdaş İran Edebiyatının doğuşu, Meşrutiyet dönemi ve siyâsî çalkantılar arasında kendi de birçok değişim yaşayan Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî, dönemin önemli siyasî ve edebî şahsiyetleri arasındadır. Çalışmanın konusu olan şair, İran Edebiyatındaki nevi şahsına münhasır konumunu, şiirlerini yazma amacı ve kullandığı sade dil ile elde etmiştir. Bu yüksek lisans tezi giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, şairin edebî kişiliğinin nasıl oluştuğunun daha net anlaşılabilmesi için dönemin önemli siyasî ve sosyal olayları irdelenmiş, o dönemde yaşayan ve edebî camianın önde gelen şairleri hakkında özet bilgiler paylaşılmıştır. Birinci Bölüm'de Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî'nin hayatı, edebî üslubu, kişiliği ve eserleri incelenmeye çalışılmış, İkinci Bölüm'de ise şairin en meşhur şiirlerinden bir kısmı Türkçeye çevrilmiştir. Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî'nin şiiri kullanma amacı ve onu yazmadaki motivasyonu çağdaşlarından farklıdır. Amacı, halkı ve emekçi kesimi bilinçlendirerek onların kendi haklarının zengin ve işveren kesimi tarafından gasp edilmesini engellemektir. Bu amaca ulaşmak için şair, şiiri âdeta bir propaganda aracı olarak kullanma yolunu seçmiştir ve onun bu seçiminde yaşadığı değişikler etkili olmuştur. Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî, bulunduğu coğrafyada birçok ülkede ikâmet ederek çoğunlukla sürgün hayatı yaşamış ve vatan hasretiyle birçok şiir yazmıştır.
Özet (Çeviri)
Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî who had lots of changes throughout his life during the birth of the modern Iranian literature, the constitutional monarchy period and political disturbances is one of the important figures of that era. The subject of this study; Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî, gained his unique place in the Iranian literature with his purpose of writing and the simple language that he uses in his literary works. This master's thesis has an entrance and two parts. In the entrance section of it, for purpose of better understating of literary personality of the poet, the significant politic and social events of that period was mentioned and prominent poets of literary community of that period was briefly summarized. In the first part, the life of Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî, his literary style and personality was examined along with his works and at the second part of our thesis, part of his famous literary works was translated to Turkish. The purpose of Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî by writing his poems and the motivations behind it was different from his contemporaries. His aim was to raise awareness of the people and laborers, and making them work to stop the rich and their employers from extorting their rights. To achieve this goal, poet used the poems almost as a propaganda tool, in this choice, the changes that he experienced throughout his life was effective. Ebû'l- Ḳâsım-i Lâhûtî has written lots of poems in which the content was derived with the emotion of homesickness.