Çağdaş İran şairi Hüseyin Munzevî'nin hayatı ve eserleri
The life and works of the contemporary Iranian poet Hossein Monzavi
  1. Tez No: 919556
  2. Yazar: FURKAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRETTİN COŞGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hüseyin Munzevî, hş. 1325 ile 1383 (m.1946 ile 2004) yılları arasında yaşamış Çağdaş İran Edebiyatı şairidir. Türkiye'de hakkında herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı Çağdaş İran Edebiyatı'nın en önemli şiir biçimi olan gazelin çağdaş dönemdeki temsilcisi olarak tanınan Hüseyin Munzevî'yi ve eserlerini tanıtmaktır. Bu çalışmanın giriş bölümünde Çağdaş İran Edebiyatı'nın ve Çağdaş İran Gazeli'nin doğuşuna, birinci bölümde Hüseyin Munzevî'nin hayatı ve diğer sanatçı ve şairlerin onun hakkındaki görüşlerine, ikinci bölümde edebi kişiliğine ve üçüncü bölümde ise eserlerinin tanıtımı ve şairin bazı seçme eserlerine değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hossein Monzavi is a contemporary Iranian poet who lived from 1325 to 1383 (1946-2004). To date, no study has been conducted on him in Turkey. This study aims to introduce Hossein Monzavi, recognized as a contemporary representative of the ghazal, the most significant poetic form within contemporary Iranian literature, along with his literary contributions. The introduction of this study explores the emergence of contemporary Iranian literature and the contemporary ghazal. The first section delves into Hossein Monzavi's biography and the perspectives of other artists and poets regarding him. The second section examines his literary persona, while the third section presents an overview of his works, including select pieces from the poet.