İfa zamanı
Time of performance
  1. Tez No: 490777
  2. Yazar: MUSA FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA MÜJDE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın konusu, ifa zamanıdır. Zaman, ifanın unsurlarından biridir. İfanın gereği gibi olması için, borçlu, borcunu zamanında ifa etmelidir. Bu çalışmada ilk olarak, ifa zamanına ilişkin kavramlar ele alınmıştır. Söz konusu kavramlar muacceliyet ve ifa edilebilirliktir. Daha sonra 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun m. 91-95 arasındaki hesaplama yöntemlerine değinilmiştir. İkinci olarak, ifa zamanının belirlenmesi anlatılmıştır. Bu çerçevede, vade kavramı ve türleri, vadeyi tayin yetkisi ve ifa zamanının sözleşmede belirlenmemesi halinde tespiti için nasıl bir usul izlenmesi gerektiği açıklanmıştır. Ardından ifa zamanında değişiklik yapılmasına değinilmiştir. Son olarak, ifanın zamanında gerçekleştirilmemesi ele alınmıştır. Bu kapsamda, öncelikle erken ifa anlatılmıştır. Ardından vade türlerine göre, borçlunun temerrüdünün ve ifa imkânsızlığının meydana gelmesine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is time of performance. Time is one of the elements of performance. Obligor must perform the obligation on time for proper performance. In this study, firstly, concepts related to time of performance are examined. These concepts are maturity and ability of performance. Then, the calculation methods in Articles 91-95 of Turkish Code of Obligations No. 6098 are discussed. Secondly, determination of time of performance is explained. Within this framework, concept and types of maturity, authority of maturity date and the procedure that must be followed in case of lack of agreement about time of performance. Then, change of time of performance is explained. Finally, nonperformance in due date is discussed. In this context, first, performance before time of performance is expressed. After that, as regards types of term, default of obligator and impossibility of performance are discussed.