Adil yargılanma hakkının edebiyat eserlerine yansıması
The reflection of fair trial right in li̇terature works
- Tez No: 490776
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YALÇIN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Türk Dili ve Edebiyatı, Law, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma,“adil yargılanma hakkının”edebiyattaki yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Hukuk ve edebiyat alanında disiplinler arası bir çalışma olması dolayısıyla öncelikle hukuk ve edebiyat hareketi incelemeye tabi tutulmuştur. Bu hareketin başlangıç noktası, gelişimi ve bu alana emek veren akademisyenlerin katkıları ilk bölümde incelenmiştir. Takip eden bölümde ise adil yargılanma hakkının ne olduğundan, unsurlarından ve tarihsel gelişim seyrinden bahsedilmeye çalışılmıştır. Daha sonra çalışmanın mihenk noktasını oluşturan adil yargılanma hakkının çeşitli edebiyat eserlerinde görünümü tek tek incelenmiştir. Bu çalışma bir kez daha göstermiştir ki; adil yargılanma hakkının ihlâl edilmemesi için öncelikle adil bir hukuk sistemine ihtiyaç vardır. Adil bir hukuk sistemine erişmek için adil ve vicdanlı hukukçuların konumları yadsınamaz derecede önemlidir. Bu noktada, edebiyat hukukçuların vicdanını geliştirecek ve onlara insanı tanıtacak önemli bir araç niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims examination the reflection of“fair trial right”to literature works. Because of law and literature movement is an inter-discipliner area, firstly the movement is strives to explain. The beginning, evolution, the people and academicians who work ın this arae and the contrubitions of them is explained in the first section. In the next section, the meaning, the elements, the historical evolution period of fair trial is explained. And then, the reflection of fair trial right to literarture, the milestone of the study, is examined one by one. The result of the study; for not the delict of the fair trial, we need a fair law system. For receiving a fair law system, fair and conscientios lawyers have very important roles. In the point, literature improves the conscientios of the lawyers and introduce“the soul of people”to them.