Türk demokrasisi üzerindeki pozitif ve negatif etkileri açısından 1960-1980 dönemi öğrenci hareketleri
Positive and negative effects on Turkish democracy 1960-1980 period student movements
- Tez No: 490808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde 1960-1980 yılları arasında meydana gelen öğrenci hareketlerinin Türk demokrasisini pozitif ve negatif anlamda nasıl etkilediği ele alınmıştır. Öğrenci hareketleri, toplumsal bir harekettir. Toplumsal hareketler, kendiliğinden veya bilinçli bir şekilde meydana gelmektedir. Ülkemizde meydana gelen öğrenci hareketlerinin bir kısmı kendiliğinden meydana gelirken, önemli bir kısmı ise bilinçli bir şekilde yasal ve yasal olmayan örgütler tarafından gerçekleştirilmiştir. Meydana gelen hareketlerin toplumda eksikliği hissedilen ve düzeltilmesi gereken masum öğrenci hareketleri şeklinde başladığı ve sonraki süreçte ise rejimi değiştirmeye yönelik hareketler olarak şekil değiştirdiği görülmektedir. Ülkemizde bu dönemde meydana gelen öğrenci hareketlerinin siyasi, ekonomik, sosyal, psikolojik ve demografik nedenleri bulunmaktadır. Öğrenci eylemleri, eksikliklerin zamanında giderilememesi ve sonrasında ise yeteri kadar çalışma yapılmaması nedeniyle sürekli hale gelmiştir. Bu dönemde sadece ülkemizde değil dünyanın farklı ülkelerinde de öğrenciler ayaklanmıştır. Dünyanın değişik yerlerinde görülen öğrenci ayaklanmalarının sebebi şüphesiz aynı değildir. Ancak yaşanan bazı siyasi gelişmeler dünyanın farklı bölgelerindeki öğrenciler tarafından ayaklanmak için malzeme olarak kullanılmıştır. Bu yaşanan gelişmelerin elbette ki demokrasimize pozitif ve negatif manada bir yansıması olmuştur. 1980 sonrası dönemde bu hareketlerin eğitsel manada kısmen pozitif bir etkisi olmuşken gerek siyasi gerek ekonomik ve gerekse psikolojik anlamda negatif etkileri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined how the student movements that took place between 1960-1980 in our country affected the Turkish democracy positively and negatively. Student movements are a social movement. Social movements come into play spontaneously or consciously. Some of the student movements in our country have spontaneously sprung up, while a significant part has been consciously performed by legal and illegal organizations. It is seen that the movements coming to the square started as innocent student movements that felt lacking in society and had to be corrected, and later changed into movements to change the regime. There are political, economic, social, psychological and demographic causes of the student movements that have taken place during this period in our country. Student actions have become permanent due to the fact that the deficiencies can not be solved in a timely manner, In this period, not only our country but also students from different countries of the world have been uprised. The reason for the student revolts seen in different parts of the world is undoubtedly not the same. However, some political developments have been used as material to revolt by students in different regions of the world. These living developments, of course, are a reflection of our democracy in both positive and negative manners. In the post-1980 period, these movements had a partially positive effect on the educational role, but they had negative effects both politically and economically and psychologically.