Örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık ilişkisi: Van ili konaklama işletmeleri örneği
Relationship between organizational cynicism and organizational commitment: The sample of accomodation establishments in the Van
  1. Tez No: 490807
  2. Yazar: AYSEL DOĞAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Örgütsel sinizm ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelendiği çalışma Van İlinde yer alan konaklama işletmelerindeki çalışanlar evreninde gerçekleştirilmiştir. Örneklem ise bu evren içerisinden 259 Kişi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ağırdan (2016) tarafından önerilen ölçek kullanılmıştır. Örgütsel bağlılık anketi de çalışanlara yöneltilmiştir. Meyer-Allen üç boyutlu örgütsel bağlılık modeli esas alınmış, Wasti (2002: 225) tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada kurulan sekiz hipotezin tamamında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırma neticesinde örgütsel bağlılık ile örgütsel sinizm arasında yüksek derecede güçlü negatif yönlü ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study, which examined the relationship between organizational cynicism and organizational commitment, in the province of Van, located in the universe of employees in accommodation establishments was carried out. 259 people was conducted through the sampling universe from within. Research data collection as a tool to slow (to 2016) performed by scale was used. Employees are also directed toward the organizational commitment questionnaire. Meyer-Allen three-dimensional model of organizational commitment is based on Wasti (2002: 225) developed by the organizational commitment scale was used. Significant relationship was found in all seven hypotheses established in the study. As a result of research, negative relationships were found between organizational commitment and organizational cynicism.