Realist kuram çerçevesinde I. ve II. Körfez Savaşları bağlamında Amerikan hegemonyasını anlamak
Realist theory in the study which has the title of understanding the American hegemony in the context of the First and Second Gulf Wars
  1. Tez No: 490831
  2. Yazar: TANER GÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
'Realist Kuram Çerçevesinde; I. ve II. Körfez Savaşları Bağlamında Amerikan Hegemonyasını Anlamak' başlıklı bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra şekillenen ABD ve SSCB'nin oluşturduğu iki kutuplu sistemde ve SSCB'nin yıkılması sonrasında tek kutuplu olarak devam eden Amerikan Hegemonyası, Ortadoğu'da jeopolitik olarak kritik öneme sahip Irak özelinde 'realist kuram' perspektifinde açıklanmıştır. İlk olarak ABD'nin öncülüğünde Birleşik Krallık, Fransa, Suudi Arabistan, Suriye ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu 40'a yakın ülkenin Irak'ın Kuveyt'ten çıkarılması amacıyla gerçekleştirdiği I.Körfez Savaşı(Çöl Fırtınası Harekâtı) 'realist' kavramlarla ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Çalışmanın devamında ise 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'nin New York eyaletinde bulunan Dünya Ticaret Merkezi'ne ve Washington'da bulunan Savunma Bakanlığı'na(Pentagon) El-Kaide militanları tarafından yapılan uçaklı saldırılar ABD'nin dış politikasında büyük bir değişimin yaşanacağını garanti etmiştir. Bu çerçevede Soğuk Savaş döneminden itibaren uyguladığı 'çevreleme' ve 'caydırıcılık' politikalarından vazgeçilerek ABD hegemonyasının dış politikasında oluşturduğu ve tehdit daha ortaya çıkmadan kökünü kazıma anlamına gelen 'önleyici müdahale' doktrini Afganistan'da Taliban rejiminin devrilmesi sonrasında hedefe oturtulan Irak'ın işgali veya II. Körfez Savaşı'yla gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
American Hegemony which continues unipolarly in the bipolar system formed by the USA and the USSR after the Second World War and after the collapse of the USSR Which has a geopolitically critical role in the Middle East was explained in the context of 'realist theory' in the study which has the title of“Understanding the American Hegemony in the Context of the First and Second Gulf Wars ”. Firstly, The first Gulf War (Desert Storm Operation), which was first carried out by the United States and nearly fourty states including the United Kingdom, France, Saudi Arabia, Syria and Egypt, in order to remove Iraq from Kuwait, was dealt by associating with 'realist' notions. The 9/11 suicide attacks by planes on World Trade Center and The Ministry of Defence (Pentagon) by El kaide militants guaranteed that there would be a big change in US foreign policy. In this context policy“containment”and“deterrence”that had been implemented since Cold War Era was abandoned and“pre-emptive intervention”doctrine was implemented in invasion of Iraq and Second Golf War after the fall of Afghan Regime.