Ez-Zikreyat fi'l-Edebi'l-Arabi - Ali Tantavi Nemuzecen
Arap Edebiyatında Hatıralar - Ali Tantavi örneği
  1. Tez No: 490830
  2. Yazar: ABDULLAH SAWAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHADİ TİMURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma hatıra edebiyatını, oluşum sürecini, bu türün yazilan önemli kitapları ve Arap edebiyatındaki tarihi sürecini edebiyatçı Ali Tantavi'nin tecrübeleri ve seçkin önemli hatiraları eşliğinde sunmaktadır. Hatıra edebiyatı kendisini geliştiren asırları geride bırakırken sadece biyografi ve otobiyografi yazımıyla sınırlı kalmamış bilakis Günlükler anılar itiraflar roman hikaye ve tarih gibi pek çok sanatta gelişmiş ve ortaya çıkmıştır. Bu çalışma anı ile otobiyografi arasindaki farklara ışık tutar. Nesirde anı yazarlığı ve otobiyografi sanatının öncülerinden sayılan Ali Tantavi'nin hatiralarının sanatsal yapısını açıklar. Anılar belli oranda ehemmiyete sahip edebi bir türdür. Otobiyografi ile sağlam bir bağı vardır. Neredeyse - imkansız olmamakla birlikte- otobiyografi ile ayrılmaz bir bütün teşkil eder. Ancak anılar otobiyografiden daha kapsamlıdır. Çünkü otobiyografi yazarının önem verdiği özel durumları kapsama gücüne sahiptir. Tıpkı tarihi olayları inceleyip kayıt altına aldığı gibi. Anıların otobiyografinin kapsamına girdiğini söyleyebiliriz. O da günlükler hatıralar ve itiraflar gibi onun çeşitlerinden biridir. Ali Tantavi'nin edebiyatı diyaloglarla, etkileyici, ibret verici, faydalarla dolu atasozleri ve öğütlerle bazen de mizah kullanmakla birlikte çokça örnekleme yapmakla temayuz eder. Akla ve duygulara hitabi mezc etmiştir. Yine aynı şekilde edebi ve ilmi üslubun; iktibasin, istitradin, hitapta icat ve baglama güzelliğinin, takririn, istinbatin, mumteni olan kolayligin, fasih olan ammicenin, icmalden sonra tafsilin, tarizin ve iha sanatlarnın arasını mezc etme çeşitliliğini sergilemistir. Edebiyatçı Ali Tantavi bu uslublari maksadına hizmet etmede kullanmayı basarabilmistir. Anılarını etkileyici bir yolla kendisine has bir tarzda ince edebi üslubuyla sunmuştur. Bu, tarihi olayları yönlendirme uslubunu, eleştiriyi ve irşad etme durumlarını içerir. O dönemdeki âlimlerin kaleminden akan mürekkeplerin en faziletlisiyle zamanın birkaç asrını kapsayan edebiyat tarihi kaleminden serdedilip gelmistir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the art of memories and the time of its appearing and the most important writers in it. And how much its relevance to Arabic literature, represented by the experience of the author Ali al-Tantawi and the most important literary characteristics of his memories. The art of memories has developed through the passed ages and has expand not only in writing people's biography, but also in Numerous forms and arts of Arab literature such as Diaries, memoirs, confessions, novel, story and history. The study highlights the differences between the memories and the biography, and explains the artistic construction in the memories of the author Ali Tantawi , who is one of the pioneers of writing memories and biographies prose. Memories are important literary arts. Its closely related to the art of autobiography. It is almost impossible, or we can say it's impossible to separate it from autobiography. But memories are broader than autobiography. It can includes the special events that it is been interested by the biographer, Also It's interested in the observation of the historical events and recording it, We can say that the memories fall under the biography, it is a kind of it, such as the other objects like diaries, memories, and confessions. The literature of Ali al-Tantawi distinguish by dialogue, and many examples with exciting stories and expressive and full of benefits and lessons and sermons, With occasional joking, blending between the discourse of reason and emotion, the questioning of Conscientious, the diversification and blending of literary and scientific methods, the quotation, the digression, the good communication and innovation in discourse, the report and the elaboration, And the ease of abstention and the informal and classical language , the detailed after total and inspiration. The writer Ali al-Tantawi was able to employ these methods to serve his purposes, and presented his memories in an impressive way of a special character with his unique literary style. Included it with a historical event and a methods of guidance and criticism.