Yeni keynesyen model çerçevesinde para ve maliye politikaları arasındaki etkileşime oyun teorisi yaklaşımı: Türkiye örneği
A game theoretical approach to the interaction between monetary and fiscal policies in the new keynesian model framework: the case of Turkey
- Tez No: 490865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Politika yapıcıları arasındaki koordinasyon probleminin, hedeflenen enflasyondan, potansiyel büyümeden uzaklaşma ve yüksek bütçe açığı olmak üzere ekonomik ve sosyal maliyetleri olan temel problemler yarattığı görülmektedir. Bu çerçevede politika yapıcıları arasındaki koordinasyon probleminin çözülmesinde, politika yapıcıları arasındaki stratejik etkileşimin sonuçlarını görmek ve optimal bir politika stratejisi önerisinde bulunmak önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, para ve maliye politikaları arasındaki karşılıklı etkileşim, Yeni Keynesyen model temel alınarak oyun teorisi çerçevesinde incelenmektedir. Bu politikalar arasındaki stratejik etkileşim, küçük ölçekli dışa açık bir ekonomi için DSGD (Dinamik Stokastik Genel Denge) modeli kullanılarak değerlendirilmektedir. Buradan hareketle, politika yapıcıları arasındaki etkileşim varsayımsal üç farklı senaryo çerçevesinde ele alınmaktadır. Küçük ölçekli dışa açık bir ekonomi için optimal maliye ve para politikaları, Nash çözümü(işbirliksiz çözüm), Stackelberg denge çözümü olarak bilinen lider-takipçi mekanizması çözümü ve işbirlikli denge çözümü ile türetilmektedir. Bu çalışmada, küçük ölçekli dışa açık bir ekonomi için türetilen oyun teorik optimal politika kuralları, iktisat literatürüne yeni bir katkı yapmaktadır. Oyun teorik olarak türetilen optimal politika kurallarının performansı, karşı-olgusal deneyler çerçevesinde, dinamik simülasyon aracılığıyla değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, geliştirilen modellerdeki parametreler Türkiye ekonomisi için kalibre edilmektedir. Dinamik simülasyon aracılığı ile oyun teorik politika analizi Türkçe iktisat literatüründe ilk kez yapılmaktadır. Buradan hareketle Türkiye ekonomisi için hangi politika karmasının sosyal kaybının(amaç) en az olduğu duruma bakılmaktadır. Modellerin dinamik simülasyonu ile birlikte, elde edilen etki tepki fonksiyonları ve sosyal kayıp analizi aracılığıyla Türkiye ekonomisi için optimal politika karmasının işbirlikli denge çözüm ile elde edilen işbirlikli senaryo olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The problem of coordination between policy makers seems to have created fundamental problems with economic and social costs, from targeted inflation, potential growth and high budget deficit. In resolving the problem in this framework, it is important to see the results of the interaction between policy makers and to propose an optimal policy strategy. The interactions between monetary and fiscal policies in our research are examined within the framework of game theory, based on the New Keynesian model. The strategic interaction between these policy maker is assessed using the DSGD (Dynamic Stochastic General Equilibrium) model for a small-scale open economy. Moving from this, the interaction between policy makers is considered within the framework of three hypothetical scenarios. The optimal monetary and fiscal policies for a small-scale open economy are derived from the Nash solution (cooperative solution), the leader-follower mechanism solution known as the Stackelberg solution, and the cooperative equilibrium solution. In this study, the game theoretical optimal policy rules, which are derived for a small-scale open economy, make a new contribution to the literature of economics. The performance of the game theorically derived optimal policy rules is evaluated through dynamic simulation within the framework of counterfactual experiments. The developed model parameters are calibrated for the Turkish economy. Game theoretical policy analysis through dynamic simulation is do for the first time in Turkish economic literature. From this point of view, the situation in which the policy mix for the Turkish economy has the least social loss (aim) is considered. It is seen that the optimal policy mix for the Turkish economy through the dynamic simulation of the models, the impulse response functions obtained and the social loss analysis is the cooperative scenario obtained by the cooperative solution.