Faaliyet denetimi uygulamalarında veri zarflama analizi kullanımı:Borsa İstanbul'da bir uygulama
Using data envelopment analysis in operational auditing applications: an application in Borsa Istanbul
- Tez No: 490882
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletme faaliyetlerinin etkin olup olmadığını belirlemeye çalışan faaliyet denetimi, Borsa İstanbul'da işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları şirketlerine uygulanması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. İşletmenin bütün fonksiyonlarını ilgilendiren bir kavram olan faaliyet denetimini, Veri Zarflama Analiz yöntemi ile gayrimenkul yatırım ortaklıkları şirketlerine uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'da işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıklarına faaliyet denetimi kapsamında finansal yönden etkin ya da etkin olmadıklarını belirlemek için Veri Zarflama Analiz yöntemi uygulanmasıdır. Araştırma, Borsa İstanbul'da işlem gören 29 adet gayrimenkul yatırım ortaklıklarının 5 yıllık verilerinin aritmetik ortalamaları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan girdi değişkenleri; faaliyet giderleri, finansman giderleri, esas faaliyetlerden diğer giderler, ana ortaklığa ait özkaynaklar, ödenmiş sermaye, borçlardan oluşmaktadır. Çıktı değişkenleri ise esas faaliyet karı, piyasa değeri ve aktif toplamından oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan girdi ve çıktı değişkenleri şirketlerin mali tablolarından temin edilmiştir. Analiz sonucunda girdi yönelimli CCR modeline göre 16 şirketin, girdi yönelimli BCC modeline göre ise 22 şirketin finansal yönden etkin olduğu belirlenmiştir. Finansal olarak etkin olmayan işletmelerin etkin hale gelebilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The application of the operational auditing, which determines whether the business activities are effective, to the real estate investment partners' businesses that are traded on Borsa Istanbul constitutes the subject of this study. Operational auditing, a concept that deals with all the functions of the business, has been applied to real estate investment partners' businesses through data envelopment analysis method. The purpose of this study is to apply the data envelopment analysis method to the real estate investment partners traded on the Borsa İstanbul in order to determine whether they are not financially active or effective under the scope of operational auditing. The research has been carried out on the arithmetic mean of the 5-year data of 29 real estate investment partners traded in Borsa Istanbul. Input variables used in research; operating expenses, financing expenses, other expenses from main operations, equity attributable to equity holders of the parent, paid-in capital, debts. Output variables are composed of operating profit, market value and asset sum. Input and output variables used in the research were obtained from the financial statements of the businesses As a result of the analysis, it was determined that 16 businesses in the input-oriented CCR model and 22 operators in the input-oriented BCC model were financially effective. Some suggestions have been made for the financial ineffective companies to become effective.