Belediyecilikte pazarlama amaçlı halkla ilişkiler etkinliklerine ilişkin vatandaş memnuniyeti: İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri üzerine bir araştırma
Citizen satisfaction with public relations activities for marketing in municipality: a research on culture and art activities of Istanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 490903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yerel yönetimler, yerel seçimlerle yönetime gelen ve yerel hizmetleri gerçekleştiren bütün birimleriyle toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Bu zorunluluğun oluşmasında demokrasinin yerel anlamda gerçekleştiği kamusal yapıda halk ile etkin ve etkili bir iletişim kurma durumu söz konusudur. Yerel yönetimlerin gücü ve etkinliği yönetim ve halk arasındaki dinamiklerin demokratik düzeyin korunması nispetinde yakın ilişki içerisindedir. Belediyelerin en önemli görevi halkın beklentilerini karşılayacak bir yönetişim modeli ile hareket etmesidir. Böylece yerel hizmetlerin vatandaşın beklentilerine uygun gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir. Halkın belediyeler ile ilgili görüşleri, hizmet kalitesinden memnuniyet veya memnuniyetsizliğin belirlenmesi, belediyelerdeki hizmet etkinliklerinin artırılmasında veya hizmet sunumunun değiştirilmesinde etkin rol oynamaktadır. Yerel yönetimlerin, vatandaşlarına karşı sorumlu olduğu hizmetlerle ilgili ihtiyaç, beklenti ve taleplerinin karşılanması noktasında ortaya koyduğu toplam kalite aynı zamanda belediyelerin ilerleyen dönemlerde yapmayı planladıkları hizmetlerin hayata geçirilmesi noktasında da önem arz edecektir.“Belediyecilikte Pazarlama Amaçlı Halkla İlişkiler Etkinliklerine İlişkin Vatandaş Memnuniyeti”isimli bu çalışma kamu yönetiminin dayanacağı temel ilkeler ışığında yerel yönetimlerin güçlendirilmesine katkı sağlayacak bir çalışma olması amaçlanarak hazırlanmıştır. Çalışmada kullanılan anket tekniği ile elde edilen bulgular, yerel yönetimlerin etkinliğine ve verimliliğine sunacağı olumlu katkılar ve geri bildirimler barındırması açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, belediyecilik hizmetlerinde etkin rol oynayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplumun kültür-sanat ihtiyaçlarını kar amacı gütmeyen hizmetler olarak Kültür Daire Başkanlığı biriminde gerçekleştirdiği faaliyetlerin verimliliğini değerlendirmek ve pazarlama iletişimi literatürüne katkı sağlamak ve konuyla ilgili araştırmacı ve uygulamacılara önerilerde bulunmaktır. Araştırma sonucuna göre İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen kültür-sanat etkinliklerine yönelik memnuniyet durumu yüksektir. Vatandaşlar, İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen kültür-sanat etkinlerine katılım göstermekte ve bu katılımları neticesinde memnun kalmaktadırlar. Memnuniyet durumu özellikle kültür-sanat etkinliklerinde çalışan personele karşı oldukça olumludur.
Özet (Çeviri)
Local governments have to meet the needs of all segments of society with all the units that are managed by local elections and perform local services. In the formation of this obligation, the public structure in which the democracy takes place in the local sense is about communicating effectively and effectively with the people. The power and effectiveness of local governments is in close relationship with the democratic level of the dynamics between the administration and the people. The main task of the municipalities is to act with a governance model that will meet the expectations of the people. Thus, local services can be realized in accordance with the expectations of the citizen. People's views on municipalities play an active role in determining satisfaction or dissatisfaction with service quality, increasing service activities in municipalities or changing service delivery. The total quality of local governments at the point of meeting the needs, expectations and demands of the services they are responsible to their citizens will also be important at the point where the municipalities plan to do the services they plan to do in the future. This work, titled“Citizen Satisfaction with Public Relations Activities for Marketing in Municipalism”, was prepared with the aim of contributing to the strengthening of local governments in light of the basic principles of public administration. The survey, which is the most important part of our work, is important for local administrations to have some positive contributions and feedbacks to the efficiency and efficiency of the public sector. The main purpose of this study is to evaluate the productivity of the Istanbul Metropolitan Municipality's cultural and artistic needs as a non-profit making services and to contribute to the marketing communication literature and to make relevant researcher and practitioner proposals. According to the results of the research, cultural and artistic activities carried out by the Istanbul Metropolitan Municipality Culture Department are highly satisfied. Citizens participate in cultural and artistic activities carried out by the Department of Cultural Affairs of the Istanbul Metropolitan Municipality and are satisfied with their participation. Satisfaction is particularly favorable to the staff working in culture and art events.