Yerel yönetimlerde stratejik plan uygulamaları Kadıköy-Kartal-Pendik-Şişli belediyeleri üzerine karşılaştırmalı analiz
Strategic plan implementations in local governments Comparative analysis on Kadikoy-Kartal-Pendik-Şişli municipalities
- Tez No: 490905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzde değişim ve gelişimin etkisiyle çevre, ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmeler sürekli, hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu değişimlere ayak uydurabilmek için hızlı, etkili karar alabilmek ve geleceği planlayabilmek organizasyonlar açısından önem arz etmektedir. Bu değişim ve gelişmelere yönelik stratejik seviyede karar alabilen ve bu kararlarını planlı bir şeklide uygulayabilen organizasyonlar rekabet avantajı yakalayabilmektedirler. Her ne kadar rekabet halinde olmayan kamu kurum ve kuruluşları da değişim ve gelişmelerden olumlu ve olumsuz olarak etkilenebilmektedirler. Özel sektördeki bazı olumlu uygulama ve yöntemler katkıları göz önünde bulundurularak kamu sektöründe de kendine yer bulmaktadır. Stratejik yönetim ve planlama uygulamalarının özel sektördeki başarılı uygulamaları zamanla kamu sektöründe de uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamalar araştırmamızda yerel yönetim birimleri olan belediyeler üzerinde analiz yapma düşüncemizde etkili olmuştur. Gelişen süreçte belediyelerin stratejik yönetim ve planlama alanındaki geldiği noktayı tespit etmek, eksik ve aksayan yönleri belirlemek üzere bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada literatür taraması ve saha araştırması teknikleri uygulanmıştır. Belediyelerin stratejik yönetim süreçleri analiz edilmiştir. Stratejik planlama sürecinin geçmişten günümüze geldiği nokta tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye de Yerel Yönetimler belediyeler incelediğimizde, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu hükümlerine göre;“Nüfusu 50.000'in üzerinde olan belediyeler için stratejik plan hazırlamak yasal bir yükümlülüktür.”demektedir. Bu açıdan bakıldığında yasal zorunluluk olarak ifade edilen stratejik planlar belediyelerin kaynaklarını etkin bir şekilde planlamasına ve geleceğe yönelik etkili hedef ve amaçlarını tespitine olanak sağlamaktadır. Belediyelerde bu açıdan gelişen süreçte önemli aşamalar kaydetmişlerdir. Çalışma alanımız olan İstanbul İli Kadıköy, Kartal, Pendik ve Şişli belediyelerinin analiz sonuçlarında da bu gelinen nokta net bir şekilde görülebilmektedir. Daha etkin planlama ve stratejik seviyede yönetim anlayışını tam anlamıyla uygulayabilen yerel yönetim birimlerinin kamu yararını en iyi şekilde sağlayacağı ve vatandaş memnuniyet seviyesini en iyi noktaya taşıyacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, environmental, economic, technological and social developments change continuously and rapidly with the effect of change and development. It is important for organizations to be able to make quick, effective decisions and plan for the future to keep pace with these changes. Organizations that can make decisions at strategic level for these changes and developments and implement these decisions in a planned way can gain competitive advantage. Public institutions and organizations that are not in competition can be affected positively and negatively by changes and developments. Some positive practices and methods in the private sector also take place in the public sector, taking into consideration their contributions. Successful implementations of strategic management and planning practices in the private sector began to be implemented in the public sector over time. These applications have been influential in our analysis in analyzing the municipalities that are the local government units. This study was carried out in order to determine the points that municipalities have come to in the field of strategic management and planning in the developing process and to determine the incomplete and defective aspects. Literature search and field research techniques were applied in the study. According to the provisions of the Public Financial Management and Control Law No. 5018, the Municipality Law No. 5393 and the Metropolitan Municipality Law No. 5216,“It is a legal obligation to prepare a strategic plan for municipalities with populations over 50,000.”From this point of view, strategic plans, which are expressed as legal obligations, enable effective planning of the resources of the municipalities and determination of effective goals and objectives for the future. The municipalities have made important strides in this process. This coming point can be clearly seen in the results of the analysis of Kadıköy, Kartal, Pendik and Şişli municipalities in İstanbul, our study area. It is considered that the local government units that can fully implement the understanding of management in more effective planning and strategic level will best provide the public benefit and bring the citizen satisfaction level to the best point.