Modern dünyanın bunalımı karşısında radikal bir eleştiri ve alternatif çözümler: Ivan Illich
A radical criticism and alternative solutions to the modern world crisis: Ivan Illich
- Tez No: 490940
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Toplum Felsefesi alanında olup, 20.yy'da yaşamış, Avusturyalı filozof ve toplum eleştirmeni olan Ivan Illich'in çağdaş batı kültürü ve kurumları ile modernite problemlerinden olan kapitalizm, endüstri, medeniyet, teknoloji ve tüketim toplumu gibi sorunlara yönelik eleştiri ve çözüm önerilerine yer vermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Illich'in hayatı, eserleri ve entelektüel biyografisine yer verilecektir. İkinci bölümde modernite eleştirilerinden bahsedilecek olup, çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise Illich'in bu sorunsala ürettiği çözüm önerileri ele alınacaktır. Bu çalışmada, Illich'in bir ideoloji olarak gördüğü yenilik fikri üzerinde durulmakla beraber bu kavramın toplumu gelenekten kopuşa sürükleme aşamaları incelenecektir. Bu aşamalar ise modernizmin bir sorunsal boyut getirdiği ekonomik, çevresel, sosyo-kültürel ve etik zemindeki bozulmalar üzerinde olacaktır. Bu problematikler mekanik bir dünya oluşturduğu için çalışmada insani değerlerin kaybı ve bireyin kendi ürettiklerine bağımlı olması etüd edilecektir.
Özet (Çeviri)
This work is in the field of Society Philosophy and aims to provide criticism and solutions to problems of modernity such as capitalism, industry, civilization, technology and consumption society, which are the modern western cultures and institutions of Ivan Illich, who lived in the 20th century and was Austrian philosopher and social critic. The first part of the work will include Illich's life, works and scientific personality. In the second part of the work, Illich's criticism of modernity will be mentioned, and in the third part, which is the last part of the work, Illich's solution to this problem will be discussed. In this work, we will focus on the idea of innovation that Illich regards as an ideology and this idea how dragged from tradition to rupture the society will be examined. These steps that modernism has brought a problematic dimension will be on economic, environmental, socio-cultural and ethical deterioration. Since these problematics constitute a mechanical world, lost of human values and the dependence on their own production of the person will be examined in this work.