Marmara Denizi'nde kuzey bölgesinde teleost balıkların pelajik yumurta ve larvalarının dağılımı ve bolluğu. Bakırköy- Marmara Ereğlisi
Distribution and abundance of pelagic eggs and larvae of teleost fishes in northern Marmara Sea. Bakırköy- Marmara Ereğlisi
- Tez No: 490944
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma Marmara Denizi'nin önemli avlanma sahalarmdan olan ve kirlilik tehditi altmda bulunan, Bakirkoy-Marmara Ereglisi arasında kalan sahada gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın amaçı, bölgede pelajik yumurta bırakan teleost balık gruplanın, yumurtlama sahalanın ve koşulları belirlemek ve boylece bu sahalann korunması için gerekli önlemlerin alınmasına katkıda bulunmaktır. Bu amaç ile 40 türe ait toplam 122 419 yumurta ve 827 larva üzerinde incelemeler yapılmış ve bölgede omeklenen türlerin; yumurta biraktıkları uygun ortam koşulları, yumurtlama sahaları ve bolluğu araştırılmıtır. Araştırma yapılan sahada, soğuk aylarda özellikle Sprattus sprattus ve Gaidropsarus mediterraneus türlerinin yoğun olarak yumurta bıraktırkları, sıcak aylarda ise Diplodus annularis ve Mullus barbatus gibi türlerin yumurta braktıklan tespit edilmiştir. Ayrıca Marmara Ereglisi bolgesinde, derinligi 55 m olan sahada yumurta bırakan tür sayısı fazla olduğu, buna karşılık Büyükçekmece Koy una yumurta bırakan tür sayısının az olduğu görülmüştür. Genel olarak bolgeye yumurta bırakan tür sayısının Mayıs- Temmuz aylarmda arttığı Eylül-Ekim aylarmda ise azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is between Bakırköy and Marmara Ereglisi in the Marmara Sea which is an important catching field and, is under the threat of pollution. The purpose of the study is to define the teleost fish which lay eggs and pelagic larvae in this area, and to explain ovulating zone and conditions, therefore to give some assistance to take measures for protection of this area. For this purpose, total 122.419 eggs and 827 larvae of 40 species has been collected from 6 surveys. Conditions of available ovulating, their density has been studied. In this zone, it is found that S. sprattus and G. mediterraneus ovulate are densein winter months, D. annularis and M. barbatus ovulateare densein summer months. In addition, the number of species ovulated is higher in Marmara Ereglisi where depth is almost 55m more then Büyükmece Bay. In general, the number of species ovulated increases in May-July, decreases in September-October.