Tedarik zinciri yönetiminin simülasyon yaklaşımı ile optimizasyonu
Optimization with simulation approach of supply chain management
- Tez No: 490945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde, tedarik zinciri üzerinde durulmakta, mevcut nesne-yönetimli benzetim geliştirmek için, tipk tedarik yapısı incelenecek ve gruplandırılacaktır. Bu tabanda, yüksek seviyeli bir soyutlama ile referans modeli elde edilmiştir. Modellemeyi ve benzetimi daha etkili yapmak için birkaç tane fiziki ve mantiki eleman gerçekleşecek ve tezde önerilecektir. Genişletmenin kullanılabilirliğini kanıtlamak için küçük bir benzetim modeli ve on altı farklı senaryo oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis concentrates on supply chains. To extent an existing element-oriented simulator, typical supply structures will be analyzed and categorized. On this basis, a reference model will be derived with a high level of abstraction.To make modeling and simulating more effective, several physical and logical elements were implemented and are proposed in this thesis. To demonstrate the usability of extension, a small simulation model and sixteen senarios are described.