Azerbaycan'da UFRS'nin öğrenilme süreci: Muhasebe meslek mensuplarına yönelik bir araştırma
Learning process of IFRS in Azerbaijan: A research intended for members of accounting profession
- Tez No: 490955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS VARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Azerbaycan'da Uluslararası Finansal Raporlama Standartları'na (UFRS) yönelik çalışmalar Azerbaycan Cumhurbaşkanının 26 Aralık 2002 yılında 827 Nolu kararının 6. maddesi uyarınca başlamıştır. Düzenleme ve uygulamaya yönelik çalışmalar için Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir. Azerbaycan'da UFRS'ye uygun düzenlenmiş Milli Muhasebe Standartlarına, türü fark etmeksizin tüm işletmelerin uyması zorunludur. Milli Muhasebe Standartları işletme türlerine göre ayrı ayrı olarak tasarlanmıştır. UFRS'ye geçiş sonrası muhasebe meslek mensuplarına ve öğretim kurumlarının muhasebe bölümlerinde okuyan öğrencilere yönelik UFRS'nin öğrenilmesi ve uygulanması amaçlı çeşitli programlar ve bilgilendirici eğitimler düzenlenmiştir. Ancak buna rağmen UFRS meslek mensupları tarafından istenilen düzeyde öğrenilememiştir. UFRS'nin istenilen düzeyde öğrenilememesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bu yüzden çalışmanın amacı, muhasebecilerin UFRS'yi istenilen düzeyde öğrenememesinin sebebini, yaşadıkları zorlukları öğrenme isteklerini araştırmaktır. Bu doğrultuda, muhasebecilerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, iş deneyimi, mezun oldukları bölümler esas alınarak bu standartlara dair görüşleri, istekleri, beklentileri, yaşadıkları zorlukların ortaya konulması yoluyla değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de faaliyet gösteren muhasebecilere yönelik anket çalışması yoluyla araştırma yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Azerbaycan'daki muhasebe sistemine değinilmektedir, ikinci bölümde UFRS' ye geçiş sonrası Azerbaycan'daki muhasebe ve finansal raporlama ile ilgili durumdan bahsedilmektedir. Üçüncü ve son bölümde ise muhasebecilerle yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies directed to International Financial Reporting Standards (IFRS) were set in as per article 6 of the decision 827 by the President of Azerbaijan Republic on 26th of December, 2002. On behalf of the studies intended for the regulations and practices, the council of members were authorized. In Azerbaijan, all companies regardless of their types are obligatory to comply with National Accounting Standards arranged in accordance with IFRS. National Accounting Standards are arranged separately pursuant to the types of companies. Various programmes and informative training courses were organized both for the members of accounting profession after the transition to IFRS and for students who study in the accounting departments of educational institutions so that they could learn and practice. However, IFRS was not perceived by the members of the profession at the desired level. There might be several reasons why IFRS was not learned at the desired level. The aim of this study is to anaylse the reason why accountants could not learn IFRS at the desired level, the difficulties they encountered and their eagerness to learn. Accordingly, this research was made through a survey study directed to the accountants who operate in Baku, the capital city of Azerbaijan. In the first part of the study, the accounting system in Azerbaijan is mentioned. In the second part, the situation with regard to accounting and financial reporting in Azerbaijan after the transition to IFRS is mentioned. Finally, in the third part, the results of the survey conducted with the accountants are evaluated.