Bireysel silahlanma ve toplumsal şiddet: Samsun/Çarşamba ilçesi örneği
Individual armament and social violence: Samsun/Çarşamba district sample
- Tez No: 490959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, toplumda meydana gelen şiddet olaylarına bireysel silahlanma çerçevesinde bir bakış açısı geliştirmek amaçlanmış olup, konu hakkında genel çerçevede Türkiye ve az da olsa dünya geneli, dar çerçevede ise çalışmanın ana odağını oluşturan Samsun'un Çarşamba ilçesi üzerinden analizler yapılmıştır. Analizler gerçekleştirilirken, Türkiye ve dünya geneline ait verilerin elde edilmesinde bazı resmi kurumlar ve çalışma konusu ile ilgili araştırmalar yapan ulusal ve uluslararası kuruluşların raporlarından, Çarşamba ile ilgili veriler elde edilirken de yine bazı resmi kurumlar ve bunun yanında ilçede gerçekleştirilen görüşme tekniği ve anket uygulamasından elde edilen veriler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu Türkiye'de yoğun bir bireysel silahlanmanın olduğu ve buna bağlı meydana gelen şiddet olaylarında her yıl azımsanamayacak sayıda kişinin öldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, mevcut tabloya göre Türkiye'nin, bireysel silahlanma ve buna bağlı şiddet vakalarında dünya genelinde ilk sıralarda yer alan bir ülke olduğu da, elde edilen bir diğer sonuç olarak dikkat çekmektedir. Çarşamba ilçesi, Türkiye'de bireysel silahlanma ve silahlı şiddet olaylarında belli bir imaja sahip bir yerleşim merkezidir. İlçenin bu imaja sahip olmasında, 1980'li yıllara kadar ilçede var olan etnik farklılık husumeti ve özellikle de kabadayılık kültürünün önemli etkisi olmuştur. Ancak ilçe, 1980'li yıllardan itibaren toplumsal bir değişime uğramış ve ilçede var olan bu özellikler zamanla yok olmuştur. İlçenin yaşadığı bu değişim silahlı şiddet olaylarında azalma meydana getirirken, ilçedeki silahlanma eğiliminde herhangi bir azalma olmadığı görülmüştür. Bu da günümüzde de zaman zaman gerçekleşen silahlı gasp, adam yaralama ve öldürme gibi suçların ana unsurunun ne olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been to aimed to develop a perspective to the incident of violence in society in accordance with individual armament. The studies have been carried out about the topic through Çarşamba, Samsun in narrow frame, which is the main focus of study and also through Turkey in the general frame. While studies performed, some offical institutions in obtaining numerical data of Turkey and worldwide, and the reports of national and international institutions engaged in research on the subject of study have been used. Moreover; while obtaining info about Çarşamba, data from some offical institutions and also semi-structured interview technique carried out in district and data obtained from survey application have been used. As a result of studies, it has been come to a conclusion that there is an intensive individual armament in Turkey and thousands of people die in the events relevant to individual armament. Furthermore, it is another remarkable result that Turkey is in first place in worldwide in individial armament and the events relevant to this. Çarşamba, the sample of study, is a settlement that has a certain image on the point of individual armament and armed violence in Turkey. The reason of this is that the ethnic diversity enmity existing up to 1980s and especially bravado culture. However, Çarşamba has undergone to a societal change since 1980s and those charocteristics disappeared in the length of time. Although this change has reduced the violence incidents, it has been ascertained that there is no reduction in tendency to armament in Çarşamba, and this is the cornerstone of armed grabs, attacks, injuries and murders that ocur in Çarşamba from time to time.