Endüstri ürünleri tasarımında kullanıcı ihtiyaçlarının belirlediği yönelimler
Trends determined by user needs in industrial design
- Tez No: 491001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma endüstri ürünleri tasarımında kullanıcı gereksinimlerinin belirlediği trendleri (eğlimleri) ve bu trendlere kaynak oluşturan etkenleri araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın birinci bölümde: kullanıcı gereksinimi ve eğilim-ürün olgusu, kültürel içerikten kaynaklanmasından dolayı süreklilik göstermesi, toplumsal kültürel değişim ve teknolojik gelişim etmenlerinin ürün eğilimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, sosyal varlık olarak bireyin gereksinimleri üzerinde etkili olan sosyal psikolojik ve kültürel faktörler incelenmiş, bu faktörlerin toplumsal iletişim ortamında kullanıcı gereksinimleri üzerindeki etkileri güncel ürün eğilimleri üzerinden analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde literatürde yer alan belli başlı ürün eğilimleri ve bu ürün eğilimlerine kaynak oluşturan sosyal kültürel faktörler incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise; bu çalışmadan elde edilmiş bulgular sergilenmiştir. Ürün tasarımında trend olgusunun kullanıcı gereksinimleri üzerindeki etkileri belirlenmiş, trend/eğilim-ürünlerin sosyal kültürel iletişim ortamda simge taşıyıcısı olduğu, pratik işlevsel kullanım değerlerini aşan bir sembolizm çerçevesinde algılandığı ve kitle iletişim ortamında iletişim kanalı oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to search the trends in industrial design that are conditioned by the user's needs and the factors effects of those trends. The first chapter determines the impacts of user needs, trend product concept, socio cultural transformation and technological improvements on trend-products. The following chapter consists of a discussion concerning the effects of the individual as a social entity and of permanent factors related to the social psychology of groups on needs within the social communication setting and their relations to trend products. The socio cultural sources of the formation of the well known product trends are analysed in chapter three. The conclusion chapter discusses the findings of the research. In this research, the main findings are the impact of the trend concept in the new product design on users' needs, the symbolic effect of trend products on socio cultural environment and the communicative role of trend product on a socio cultural communication.