Fibromiyalji sendromlu hastalarda el kavrama gücü ve duyusal muayenenin fonksiyonel değerlendirmeye ve yaşam kalitesine etkisi
The Effects of Hand Grip Strength and sensory examination to Quality of Life and functional status in Fibromyalgia Syndrome.
- Tez No: 491000
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ÖNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda Fibromiyalji sendromu (FMS) hastalarında klinik bulguların, el kavrama gücünün ve duyu muayenesinin fonksiyonel değerlendirme ve yaşam kalitesi üzerine etkisini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak araştırmayı amaçladık. Sağlık Bakanlığı İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon III. Kliniği polikliniğine başvuran American College of Rheumatology (ACR) 1990 tanı kriterlerine göre FMS tanısı konan, 20-50 yaş arası 50 kadın hasta ile 20-50 yaş arası FMS tanısı olmayan 40 sağlıklı kadın dahil edildi. Hastaların ağrı değerlendirilmesi Vizüel Analog Skala (VAS) ve Fonksiyonel Ağrı skalası kullanılarak yapıldı. FMS hastaları ayrıca FMS altgrupları açısından değerlendirilip 4 grupta sınıflandırıldı. Hasta ve kontrol grubunun el kavrama kuvvetini değerlendirmek için Saehan markalı hidrolik el kavrama dinamometresi kullanıldı. Hastaların duyu değerlendirmesinde subjektif dokunma duyusu, derin duyu ve kortikal duyu değerlendirilmesi yapıldı. Hastaların ve kontrol grubunun ruhsal durumları Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Hastaların fonksiyonel değerlendirimi ise Fibromiyalji Sendromu Etki Sorgulaması Formu (Fibromiyalgia Impact Questionnaire=FIQ) kullanılarak yapıldı. Hastaların ve kontrol grubun yaşam kalitesi 36 sorudan oluşan Kısa Form 36 (KF-36) ile araştırıldı. Çalışmamızda FMS'de ağrı dışı semptomların yaşam kalitesi ve depresif duygudurum üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkilerini bulduk. FMS hastalarında el kavrama gücünde belirgin şekilde azalma bulunmuştur. Fakat bu azalmanın hastaların hissettiği ağrı derecesi ve motivasyonu ile ilişkisi saptanmamıştır. FMS hastalarında duyu değerlendirilmesi yapıldığında kontrol grubuna göre FMS hastalarında sadece kortikal duyunun bozulmuş olduğunu gördük. Ayrıca taktil dikkatsizliğin yüksek ağrı düzeyi, yüksek fibromiyaljik etkilenme skorları ve depresif ruh hali ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlardan anlaşılacağı gibi kortikal duyunun FMS hastalarında ağrıdan ve depresyondan etkilenebileceği söylememiz yanlış olmayacaktır. FMS alt gruplara ayrıldığında depresyonu olmayan FMS hastaları, yaşam kalitesi ve emosyonel olarak daha sağlıklı hastalardır. Aynı zamanda uygun tedavi programını çizmek açısından FMS hastalarında mutlaka sabah tutukluğu ve uyku düzeni sorgulanmalıdır. Çalışma hastalarımızda tespit ettiğimiz istemli kas gücünde azalma fiziksel fonksiyondaki azalmaya veya hastaların fiziksel açıdan kondisyonlarının bozulmasına ikincil olabilir. FMS hastalarında el kavrama gücünün ve taktil bozukluğun değerlendirilmesinin tanısal amaçlı olmasa da yaşam kalitesi belirteci olarak kullanılması tavsiye edebiliriz.
Özet (Çeviri)
We aimed to in our study of fibromyalgia syndrome (FMS) patients with clinical findings, questioning the sense of grip strength and functional assessment and impact on quality of life by comparing it with the healthy control group. FMS was diagnosed the American College of Rheumatology (ACR) 1990 diagnostic criteria. 50 female patients between the ages of 20-50 and 20-50 years of age without a diagnosis of FMS, 40 women were included in Ministry of health Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Education and Research Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation III clinic. Evaluation of patients with pain Visual Analog Scale (VAS) and functional pain scale was performed. FMS also be evaluated in terms of subgroups of FMS patients were classified in four groups. Patient and control groups to assess grip strength branded Saehan hydraulic hand grip dynamometer was used. Patients' subjective assessment of tactile sensation, deep sensation and cortical sensory evaluation was performed. Functional evaluation of the fibromyalgia syndrome Fibromiyalgia Impact Questionnaire (FIQ) were used. Quality of life of patients and control groups consisting of 36 questions, which Short-Form 36 (SF-36) were determined. In our study of FMS symptoms except pain on quality of life and depressive mood have found statistically significant effects. FMS patients significantly reduced grip strength was found. This decrease was influenced by neither patients felt pain nor the motivation. FMS patients were evaluated in the sense of FMS patients than the control group saw only degraded cortical sensation. Tactile inattention also the high level of pain, high affected fibromyalgia and was found to be associated with depressed mood. As will be clear that cortical sensory consequences of pain and depression in the FMS patients may be affected will not be wrong to say that. FMS patients without depression, and emotional quality of life than in healthy patients. At the same time to draw the appropriate treatment program for FMS patients always should be asked of morning stiffness and sleep patterns. In our patients we have seen a decrease in voluntary muscle strength decline in physical function, or patients may be secondary to impairment of physical condition in terms. Hand grip strength in patients with FMS and diagnostic evaluation of tactile inattention, but can not be recommended for use as a marker of quality of life.