Kentsel çevrede vandalizm: Vandalizmin bank tasarımına etkileri
Vandalism in urban environment: Effects of vandalism on sitting bench design
  1. Tez No: 142886
  2. Yazar: F: NURAY TARAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİGAN BEYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET KENTSEL ÇEVREDE VANDALİZM: VANDALIZMIN BANK TASARIMINA ETKİLERİ Bu çalışma, insanların gerek kentsel çevre ile, gerekse çevredeki günlük ihtiyaçlarının karşılanması için sunulmuş kentsel donatılar ile kurduğu fizyolojik ve psikolojik etkileşim sırasında meydana gelen“vandalizm”olgusunu ürün-kullanıcı- çevre bağlamında tanımlamak, bu kentsel suçun nedenlerini ortaya koymak ve fiziksel çevre özelliklerinin vandalizm ile bağlantısını saptamak amacıyla yapılmıştır.“Çevre”ile“vandalizm”arasında kurulan bu bağlamsal ilişki, insan ile doğrudan fiziksel ve psikolojik etkileşim içindeki kentsel donatılardan biri olan“oturma bankları”nda görülen vandalizm etkilerinin ve bank tasarımında yararlanılabilecek ilkelerinin belirlenmesinde dayanak noktası oluşturmuştur. Kent öğeleri sistemi içinde önemli yeri olan oturma banklarının uygulamaları ve örnekleri bir araya getirilerek, bankların yapısal ve boyutsal özelliklerinin, standart ve sınıflandırmalarının kentsel çevrede oturma olgusu kapsamında incelendiği bu çalışmanın, başta oturma bankları olmak üzere, diğer kent mobilyalarının da vandalizme karşı daha dayanıklı ve etkili olmalarına yönelik tasarım ilkelerinin geliştirilmesine de katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Konunun çok girdili yapısı nedeniyle, kentsel çevrede vandalizm sorununu tanımlamak ve ürün tasarımı bağlamında çözüm önerileri getirebilmek için psikoloji, fizyoloji, sosyoloji, çevresel kriminoloji, ekoloji gibi birçok farklı disiplini kapsayan bir çalışma ve işbirliği kaçınılmaz olduğundan, tezin içeriği de bu doğrultuda geniş tutulmuştur.“Çevresel tasarım bağlamında suç engelleme”kavramının irdelenmesi çalışmanın bir diğer ağırlık noktasıdır. Çevresel tasarım ile insan davranışları arasındaki doğrudan ilişkinin anlaşılması ve tanımlanması, suçun engellenmesindeki başarıyı artıran ve tasarımdan önce bilinmesi gerekli olan bir olgudur. Fiziksel çevrenin uygun ve etkin tasarımının suça yönelik korkuyu ve suç eylemini azalttığı gerçeği ışığında, bank tasarım ilkeleri çalışma dahilinde ele alınmıştır. 8 Bölümden oluşan tezin ilk 5 Bölümü konuyla ilgili çeşitli kaynakların incelenmesi ve literatür araştırma sürecine dayalı olarak hazırlanmıştır. 6. Bölüm vandalizm ve çevre ilişkisinin belirginleşerek somut verilere dayandırılması amacıyla yapılan alan çalışmasının amaç ve strüktürünü içermektedir. Alan çalışması, vandalizm eyleminin oturma banklarına etkilerini, İstanbul'un kent örüntüsünde görülen üç farklı bölgede karşılaştırmalı olarak tespit edilmesine dayanmaktadır. Bu bölgeler; Eminönü XIVMeydanı, Emirgan-Baltalimanı arası Sahil Şeridi ve Bakırköy Meydanı olarak belirlenmiştir. Alan çalışmasının yöntemi, kullanıcı ve bölge çalışanları ile yapılan anketler, bölgelerde yapılan gözlem çalışmalar ve polislerle yapılan görüşmeler üzerine kurulmuştur. 7. Bölümde, bulguların analizi dahilinde, bölgelerdeki hasarlı bankların sayısı tespit edilmiş, bu hasarların genel banklar içindeki oranı belirlenmiş ve grafik haline getirilmiştir. Son bölüm, tüm çalışmanın bir değerlendirmesi niteliğindedir. Sonuç olarak, farklı kent çevrelerinde kentsel alanları kullananların sosyal, kültürel, ekonomik ve diğer bir çok özellikleri ile birbirinden ayrılması, çevrelerin fiziksel özelliklerindeki farklılıklar o bölgedeki vandalizm türünün ve boyutlarının karşılaştırılmasında önemli ve belirleyici bir faktör olmuştur. Özetle vandalizm, çevrenin fiziksel ve sosyal bozulması ile ilişkili bir etkendir. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY VANDALISM IN URBAN ENVIRONMENT: EFFECTS OF VANDALISM ON SITTING BENCH DESIGN The aim of the study is,. to define the fact of vandalism from the“product-user-environment”point of view, that occurs in the course of physiological and psychological interaction between people and both the urban environment and the urban equipment which serves to respond the needs,. to bring up the probable reasons of these kinds of environmental crimes,. to determine the link between“vandalism”and the“urban environment”. This linkage between environment and vandalism becomes as a base point in determining the design principles of sitting benches, which are in a direct interaction with users, according to reduce the traces of vandalism on them. The study also comprises,. the applications and examples of existing sitting benches which take an important place in the system of urban components,. the physical and dimensional characteristics of sitting benches,. the relevant standards and classifications of sitting benches,. the context of sitting in the urban outdoor,. the influence of vandalism on the design principles of benches and the other street furniture in order to constitute more durable and effective uses. Because of the various inputs in the of the subject, it is decided to constitute a comprehensive scope that defines the vandalism problem on street furniture and finds alternative design solutions in the context of industrial product design. So it becomes unavoidable to make cooperation with several disciplines like psychology, physiology, sociology, environmental criminology and ecology. Another important part of the thesis is the“Crime Prevention Through Environmental Design”(CPTED) strategies. A chain of reasoning operates here as follows:. There is more crime in some places than in others,. Physical design is different from place to place. Design, therefore, is responsible for these place-to-place differences. Consequently, if the design in high crime places is changed, crime there will decline. XVICrime, here, refers to both“serious”crimes and lesser crimes called minor crimes. In this study, the crime mentioned is minor crime that include vandalism, public drinkig or drunkenness, street gangs, and the like. This latter group is often referred to as“nuisance”or“quality of life”crimes. Thinking about crime issues as part of the design process will give designers an edge over their competitors. Crime prevention is increasingly a concern of end users and clients. Crime prevention features are often considered to be a retrospective add-on extra. It is believed that considering crime will become an integral part of the design process, much as life cycle analysis and other environmental considerations have done. On the other hand, the chain of reasoning of interest here is incorrect if by CPTED meant that design is the most powerful determinant of local crime and victimization rates or patterns and that the design changes will necessarily result in vandalism reductions. The situational crime prevention perspective will often recommend that vandalism can be reduced by making redesigns that“harden”the target and decrease the opportunities for successful crimes for gain in a setting. Some have criticized this perspective because the target hardening process seems obvious, costly, and likely to result in undesirable social consequences It is very important not to create so much protected and harsh urban environment, but to pay attention to social and spatial needs of the users as well as physical. Design features are related with social and cultural factors such as racial or ethnic composition of a community, stability, family structure, and so on. So, if to examine the structure of the thesis briefly, the study is consist of eight chapters;, the first five chapters are based on literature search in related books and articles. The sixth chapter comprises a case study which is constructed on clarifying the relationship between vandalism and environment and to transform these results into numerical values. The chosen regions for the case study have different characteristics which are;. Eminönü Square. Coast line between Emirgan-Baltalimani. Bakırköy Square. Research methodology depends on the public surveys and questionnaires, interviews with police officers, street furniture producer and manager and the observation of vandalistic traces on“sitting benches”in the chosen fields. In the seventh chapter, the number of damaged sitting benches and the percentages of damaged ones in the total number of benches are calculated and are shown in diagrams. Also level of vandalism as well as type of vandalism and damage on sitting benches are shown together with diagrams and photographs. Physical traces that survive from past behavior is the most appropriate research type for analyzing the effects of vandalism on street furniture. The last chapter is a conclusion of the whole study. XVIIAs a result, the difference between social, cultural, economic and other characteristics of people living in different urban environment acts as a diagnostic factor in design and brings about different types of vandalism and damage on street furniture. To summarize vandalism is related to the amount physical and social damage of the urban environment.