Vâkıât-ı Hüdâyî'nin tahlîl ve tahkîkî (17 Ramazan 986/30 Rebiü'l ahir 987)
Analysis and enquiry of Vakiat-i Hudayi (17th of Ramadan 986 / 1st of Rabiul ahir 987)
- Tez No: 491012
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Tezimizde ilim ve irfan bakımından önemli şahsiyetlerden olan Aziz Mahmud Hüdâyî (ö.1938 – 1628)'nin eserlerinden Vâkıat-ı Hüdâyî'nin üçüncü cildinin ilk altı aylık kısmının (17 Ramazan 986/30 Rebiü'l âhir 987) tahlîl v tahkîkî yapılmıştır.“Vâkıat-ı Hüdâyî”, Hüdâyi'nin Üftâde(ö.988/1580)'ye intisap ettiği 1 Zilkâde 984 / 20 Ocak 1577 Cumartesi gününden hilafetine (987/1579) kadarki üç yıllık süre zarfında mürşidiytle aralarında geçen konuşmaların bir ruznâme (günlük) şeklinde yazılmaya dökülmesidir. Eserde Hüdâyi ile Üftâde arasında geçen konuşmalar, çoğunlukla Hüdâyi'nin rüya ve vakıalarını anlattığındaşeyhinin yatığı yorumlar, yer yer Hüdayi'nin hayatı hakkında bilgiler, Yunus Emre, Eşrefoğlu Rûmî, Hacı Bayram- ı Velî, Mevlâna gibi şahsiyetlerin beyitleri yer almaktadır. Eser tasavvufi açıdan olduğu kadar dönemin şahıs ve hadiselerinden bahsetmesi nedeniyle tarihi bakımdan da önem arz eder.
Özet (Çeviri)
In this study, first six parts of third volume of Vakiat-i Hudayi (17th of Ramadan 986 / 1st of Rabiul Ahir 987), one of the works of Aziz Mahmud Hudayi(death:1038/1628) who is an important personality in regards of knowledge and wisdom, were analysed and inquired. Vakiat-i Hudayi is a daily written work of dialogues between Hudayi and his mentor, Uftade (death:988/1580). It starts with Hudayi's initiation to Uftade, 20th of January 1577 and finishes with his hilaphet, 1580. In the work, sufi dialogues between Hudayi and Uftade, Hudayi's dreams and events and his sheikh's comments to them, sometimes informations about the life of Hudayi and couplets of characters like Yunus Emre, Esrefoglu Rumi, Haci Bayram-i Veli and Mevlana take places. The work became more of an issue because of the fact that it is not only sufistic, but also it is historical, because it mentions about people and event of the era.