İş-aile çatışmasının psikolojik performans üzerindeki etkisi: İşe yabancılaşma ve pozitif psikolojik sermayenin aracı rolü
The effect of work-family conflict on psychological performance: The mediating role of work alienation and positive psychological capital
  1. Tez No: 491011
  2. Yazar: CEREN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASUMAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
İş ve aile ile ilgili sahip olunan rollerin uyuşmazlığından kaynaklanan iş-aile çatışması, bireylerin hem iş hem de özel hayatlarındaki psikolojik durumlarını doğrudan etkilemektedir. Zamanlarının büyük bir bölümünü işyerinde geçiren bireylerin ruh halleri veya psikolojik durumları birçok faktörden etkilenerek değişiklik gösterebilmektedir. Kişi mutlu, huzurlu, enerji dolu iken yaşanan olumsuz olaylar sonucunda öfke, tükenmişlik, endişe gibi duygular hissedebilmektedir. Çalışanların iş yaparken yaşadıkları bu duyguların toplamı onların psikolojik performanslarını yansıtmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, iş-aile çatışmasının psikolojik performans üzerindeki etkisinde işe yabancılaşma ile pozitif psikolojik sermayenin aracı rolünü belirlemek ve araştırmaya konu olan kavramları açıklamaktır. Ayrıca bu amaç doğrultusunda, çalışanların psikolojik performanslarını ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirilmiştir. Araştırmaya katılan 339 akademisyenden elde edilen verilerle analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, iş-aile çatışması psikolojik performansı etkilemektedir. Ayrıca işe yabancılaşma ve pozitif psikolojik sermaye, iş-aile çatışmasının psikolojik performans üzerindeki etkisinde aracı role sahiptir.
Özet (Çeviri)
The work-family conflict arising from the incompatibility of roles related with their work and family has a direct impact on individuals psychological state of work and private life. When a person is happy, peaceful and energetic, he or she may feel feelings of anger, burnout, anxiety as a result of negative events. The sum of these emotions that employees experience while working reflects their psychological performance. The main purpose of this study is to determine the mediating role of work alienation and positive psychological capital in the effect of work-family conflict on psychological performance and explain consepts in this research. In accordance with this purpose, a scale was developed to measure the psychological performance of employees. Analyzes were made according to the data obtained from 339 academicians who participated in the research. According to the results of the research, work-family conflict affects psychological performance. Moreover, work alienation and positive psychological capital have a mediating role in the effect of work-family conflict on psychological performance.