Kriz yönetiminde karizmatik liderliğin önemi: Recep Tayyip Erdoğan örnekliğinde teorik ve uygulamalı bir çalışma
The importance of charismatic leadship in crisis management: A theorical and practicak study on Recep Tayyip Erdoğan sample
  1. Tez No: 491022
  2. Yazar: SAMED SOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca örgütlenerek yaşamını sürdürmüş ve bu durum zaman zaman çeşitli nedenlerden kaynaklanan krizlerle karşılaşmalarına neden olmuştur. Özellikle örgütsel yapının büyümesi ve globalleşme ile örgütlerin diğer örgütler ile bağlarının kuvvetlenmesi sonucu örgütlerin krizlerle karşılaşma riski daha da artmıştır. Dolayısıyla dünyanın diğer ucunda meydana gelen bir kriz artık diğer toplumları etkileyen bir yapıya dönüşmüştür. Krizlerin meydana gelme olasılığı arttıkça krizleri yönetmek ve başarılı bir şekilde atlatmak hayati öneme sahip olmuştur. Bu süreçte krizleri başarılı bir şekilde atlatmada yönetim ile yönetilen kesimin uyumu ve aynı hedeflere uyumlu bir şekilde ilerlemesi çok önemlidir. Bu uyumu sağlamak daha çok örgüte liderlik yapan kişinin çabaları sonucu gerçekleşebilir. Fakat kriz dönemlerinde liderin halkı ikna etmesi ve onları belirli hedeflere yönlendirmesi oldukça zor bir durumdur. Bunu başarabilmek için lider bazı liderlik özelliklerine sahip olması gerekir. Bu bağlamda kriz dönemlerinde karizmatik, otokratik, demokratik ve tam serbesti tanıyan liderlik özelliklerinin halkı ikna etmede ne derece önemli olduğu, Recep Tayyip Erdoğan'ın kriz dönemlerinde sahip olduğu liderlik özelliklerinin neler olduğun, halkın kriz dönemlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik tutumları ortaya konulmuş ve Recep Tayyip Erdoğan'ın krizleri başarılı bir şekilde atlatması sahip olduğu liderlik ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mankind has organized and maintained its life throughout history, and this has occasionally caused them to face crises of various reasons. Especially with the growth of organizational structure and globalization the organizations' increasing ties with other organizations have increased the risk of facing the crises. Thus, a crisis that has taken place on the other side of the world has now become a structure that affects other societies. As the likelihood of crises increases, it has become vital to manage and successfully survive crises.In this process, it is very important that the crises are successfully overcome and that the management and the people who are governed are in harmony with the same targets. This adaptation can be accomplished more effortfully by the efforts of the knight leadership. But it is very difficult for the leader to persuade the public and direct them to specific targets in times of crisis. In order to achieve this, the leader must have some leadership qualities. In this context, it is emphasized how important the leadership qualities that are charismatic, autocratic, democratic and fully liberal in crisis periods are to convince the public, what is the leadership characteristics of Recep Tayyip Erdoğan in crisis periods and the attitudes of the public to Recep Tayyip Erdoğan during crisis periods and that Recep Tayyip Erdoğan's successful overcoming of crises has been linked to his leadership.