İletişim aracı olarak işaret dilinin kullanılması ve işaret dilinin medyada temsili üzerine uygulamalı bir çalışma
As a communication device usi̇ng sign language and an applied study on the representation of sign language on the media
- Tez No: 491023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ses çıkaramamaları ve sesi duyamamaları gerekçesiyle işitme engelliler uzun bir süre toplumda kabul görmemişlerdir. Dilden mahrum olduğuna inanılan sağırların aslında kendilerine özgü dilleri vardır. İşaret dili işitme engellilerin bedensel hareketlerle oluşturdukları bir dildir ve iletişim için yeterli bir iletişim kanalıdır. Bunun anlaşılmasıyla beraber konuşabilen insanlar işitme engelli bireyleri kendi dünyalarında kabul etmeye başlamış, iletişim yöntemlerini benimsemiş ve sonuç olarak işitme engelli bireylerle iletişim daha verimli hale gelmiştir. İşaret dilinde duymanın işlevini görmek, konuşmanın yerini bedensel hareketler almaktadır. Bu nedenle işaret dili görsel dil olarak nitelendirilmektedir. İşitme engelliler tarafından oluşturulan bu görsel dil, dilbilimsel ve iletişimbilimsel bütün özellikleri taşımaktadır.“İletişim Aracı Olarak İşaret Dilinin Kullanılması ve İşaret Dilinin Medyada Temsili Üzerine Uygulamalı Bir çalışma”adlı yüksek lisans çalışmasının amacı işitme engellileri topluluğunun dili olan işaret dilinin iletişim için gerekli bütün unsurları taşıdığına ve iletişim için yeterli bir kanal olduğuna dikkat çekmektir. Literatür taramasında iletişim aracı olarak işaret dili konusunda büyük bir literatür boşluğu fark edilmiştir. Bu nedenle çalışma, iletişim ve işaret dili konudaki literatür boşluğuna dikkat çekmeye ve boşluğu gidermeyi amaçlamaktadır. Çalışma, işaret dilinin iletişim için yeterli bir kanal olduğunu ortaya koymakla birlikte birtakım sınırlılıklara sahiptir. İşaret dilinin iletişimbilimsel açıdan ele alınması ilk sınırlılığıdır. Çalışmada analiz edilen programlar, medyanın eğitsel, eğlence ve bilgi verme işlevleri doğrultusunda seçilmiştir. Programlar, Türk İşaret Dili'ne göre çözümlenmiştir. Çalışmada işaret dilinin iletişim için gerekli öğeleri barındırdığı ve dolayısıyla iletişim için yeterli bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing impaired people have long been marginalized since they cannot articulate sounds or hear others. Considered to be devoid of articulation language, hearing impaired people actually have their unique language. It was not until recently that societies come to acknowledge the language of hearing impaired people. Hearing impaired people have a unique communication channel-sign language of their own with body movements and it is enough for their communication. As this was understood, articulate people started to acknowledge hearing impaired people in their own world, as well as adopting their unique communication language and as a result with hearing impaired people communicating with them became easier. Sign language is considerable different from spoken language; the function of hearing is fulfilled by eyes while the function of speaking is performed by the body through gestures. For this reason, sign language is identified as the visual language. This visual language formed by the hearing impaired bears all the grammatical and communicative features. The purpose for Master's Study titled“As a Communication Device Using Sign Language as an Applied study on The Representation of Sign Language on Media”is to point out that sign language, the language of hearing impaired people all the components necessary for communication, thus being an efficient channel for communication. A great gap has been identified in the literature analysis research on sign language as a means of communication and no sample studies has been found in the field. In this reason, the study is to point out the literature gap in the field of communication and sign language thus trying to fill the gap. In spite of indicating that sign language is an efficient channel of communication, the study has a number of limitations. Sign language should be analyzed and studied from a communicative point of view.. This study analyzes four programs in three different categories. The programs analysis should be made over the Turkish language forms. In the study, marking is the result of having the necessary items for communication and sufficient tool for indirect communication.