Soğuk savaş sonrası Afganistan'ın Avrasya jeopolitiğindeki yeri
The position of post-cold war Afghanistan in Eurasian geopolitics
- Tez No: 491037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Afganistan; tarih boyunca jeopolitik önemi dolayısıyla birçok güç tarafından işgal edilmiştir. Fakat yakın dönemde, önce Sovyet müdahalesi ve Afgan mücahitlerinin direnişi, sonrasında Taliban'ın uyguladığı şeriat rejimi, ardından ise bir küresel terör kaynağı olduğu gerekçesi ile ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin işgali ile dünya gündemindeki yerini korumaktadır. Başta da belirtildiği gibi Afganistan'ın önemi jeopolitik konumundan kaynaklanmaktadır. Bu konum aynı zaman da“Yeni Büyük Oyun”un kilit noktasını oluşturmaktadır. ABD'nin bölgeyi işgali, sonuç itibarı ile sadece terör tehdidini ortadan kaldırmak değil, aynı zamanda küresel güç olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Çin, Hindistan ve Rusya'nın ilerlemeci politikalarına karşı bir ileri karakol kurma stratejisinin bir parçası olarak görülmektedir. Diğer bir önemli nokta ise Afganistan kaynaklı uyuşturucu ticaretinin kontrol edilmesidir. Bu çalışmada yukarıdaki argümanlar ışığında Afganistan'ın jeopolitik önemi ve bu önemin Afganistan için doğurduğu sorunlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has been conquered throughout its history by various powers due to its geopolitical importance. Although Afghanistan was under the Soviet intervention and Afghan mujahid resistance; the establishment of a sharia regime by Taliban, then the coalition powers under the leadership of USA invading the country on the excuse that it was considered as a source of terror, but it still retains its position in the world political agenda since modern times has witnessed. As mentioned above, the Afghanistan's importance was sourced from its geopolitical position. This position also constitutes the key point of the“New Great Game”. In consequence, the US invasion toward the region is not only wiping the so-called terror threat out, but also is a part of strategy that aims to establish an outpost line in order to control and prevent the progressive policies of China, India and Russia which take firm steps forward to become global power. Another important point is the tendency to control Afghanistan-based drug traffic. In the light of the foregoing arguments, this study will analyze the geopolitical importance of Afghanistan and the resulted problems from that importance over Afghanistan.