Kurum kimliğini yansıtan bir araç olarak kurumsal facebook sayfaları: ISO 500 listesinde yer alan kuruluşlar üzerine bir incelenme
- Tez No: 491042
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde ekonomik, sosyal ve kültürel alanda dünyanın pek çok yerinde ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Bu değişimde ekonomik ihtiyaçlar, dijital değişim, teknolojik gelişmeler ciddi rol oynamaktadır. Ancak özellikle son yıllardaki değişimin yaşanmasında ve yayılmasında en büyük etkenlerden biri internet kullanımı ve sosyal ağlardır. Gelişen internet teknolojisi, sosyal medya ve diğer alanda gelişmeyi de beraberinde getirmiştir. Bununla birlikte, gelişen ve dönüşen küresel dünyada kurumlar, bu değişim ve gelişmelere ayak uydurmakta zorlanmaktadırlar. Kurumlar, değişim ve gelişimin arkasında kalmamak, hedef kitlesine daha kolay bir şekilde ulaşmak, onların sadakatini kazanmak ve memnuniyetini sağlamak için pek çok çalışmalar yapmaktadırlar. Çünkü sosyal medyanın kullanıcı sayısındaki hızlı artış firmaların sosyal ortamda da kendilerini konumlandırmaları gerektiğini ortaya koymuştur. Kurumsal web sayfaları ve Facebook hesapları bunlardan bazılarıdır. Dünyada en fazla kullanıcı sayısına sahip olan Facebook, bilgileri yazılı, sesli ve görüntülü olarak sunabilmesi ve kurumun hedef kitlesi ile etkin bir şekilde iletişim kurabilmesine imkân vermektedir. Bu doğrultuda, çalışmada ISO 500 listesindeki ilk 25 kuruluşun kurumsal Facebook sayfalarını hangi amaçla ve iletişim faaliyetini nasıl etkin bir şekilde kullandığı içerik çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
n today's economic, social and cultural arena, there is a serious change and transformation in many parts of the world. In this change, economic needs, digital change, technological developments play a serious role. However, internet usage and social networks are one of the most important factors especially in the recent years. Emerging internet technology, social media and other areas have also brought about the development. Nevertheless, institutions in the developing and transforming global world are having difficulty keeping up with these changes and developments. Institutions are doing a lot of work to stay behind the change and development, to reach the target mass more easily, to earn their loyalty and satisfaction. This is because the rapid increase in the number of users of social media has revealed that firms should position themselves in the social environment as well. Corporate web pages and Facebook accounts are some of these. Facebook, which has the highest number of users in the world, is able to present information in written, audio and video and enable the institution to communicate effectively with the target mass. In this line of work, the first 25 organizations on the ISO 500 list in the study examined the purpose of the content analysis of how corporate Facebook pages were used effectively and how they communicated effectively.