Investigation of granular materials by ultrasonic velocities
Taneli cisimlerin zemin özelliklerinin ultrasonik hız değerleri ile araştırılması
  1. Tez No: 491065
  2. Yazar: ASIF ZEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada daneler malzemelerin sıkışma ses hız ilerlemesi ölçümleri (Vp) yapılmıştır. Bu ama için beş farklı litolojide kayaç (andezit, granit, kireçtaşı, kumtaşı ve tüf) ile çalışılmıştır. Vp ölçümleri seçilen kayaçlardan hazırlanan hem karot ve küp örnekleri üzerinde hem de aynı kayalardan üretilen farklı çaplardaki agregalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Karot ve küp örnekleri ile Vp ölçümleri kolaylıkla yapılabilirken, agrega örnekleri ancak belirli bir yük altında sıkıştırıldığı zaman Vp ölçümleri yapılabilmiştir. Hem kayada hem de agregalarda yapılan Vp ölçümleri onların fiziksel ve mekanik özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Agregaların dane çapı artıkça Vp artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, measurements of sound velocity of selected granular materials was measured. For this purpose, five different lithologic rocks (andesite, granite, limestone, sandstone and tuff) were studied. Compressional wave velocities (Vp) were measured for both core specimens prepared from the selected rocks and also in aggregates of different sizes produced from the same rocks. Vp measurements were made directly on the core and cube samples while Vp measurements for aggregates were only read by the ultrasonic instrument under compression. Measurements of Vp, both in rock and in aggregates, were compared with their physical and mechanical properties. It has been found that Vp increases with the increase in size of aggregates.