Investigation of optical chemical sensing potential of rare earth doped phosphors
Nadir toprak metali doplanmış fosforların optik kimyasal sensör olma potansiyellerinin araştırılması
  1. Tez No: 491066
  2. Yazar: GİZEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nadir toprak metali doplanmış fosforlar günümüzde LED, LCD ekran, cep telefonu, aydınlatma teknolojileri ve sintilatör malzeme üretimi gibi alanlarda çok yaygın olarak kullanılmakta, her geçen gün yeni fosfor malzemeler sentezlenmekte ve bir kısmı da ticarileşmektedir. Diğer yandan optik kimyasal sensörler kimyasal analizin birçok alanında kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, nadir toprak metali doplanmış fosforların silikonda spektral karakterizasyonu gerçekleştirilmiş optik kimyasal sensör geliştirme amacına yönelik olarak oksijen duyarlılıkları test edilmiştir. Bu amaçla yeni sentezlenmiş fosforlar; YTaO4 (YTO), YTa0.85Nb0.15O4 (YTNO), YTa0.85Nb0.15O4:Tb (YTNO:Tb) ve YTa0.85Nb0.15O4:Dy (YTNO:Dy), fotoelektronik özellikleri iyi ve oksijen geçirgenliği yüksek olan silikon matrikse doplanmıştır. İyonik sıvı ile veya nano boyutlu gümüş partiküller (AgNPs) ile doplanmış silikon matrikste, ince film formunda spektral özellikleri ile oksijen duyarlıkları test edilmiştir. Hem iyonik sıvı doplanmasının hem de gümüş nano partiküllerin fosforların spektral özellikleri üzerine olumlu etki gösterdiği saptanmıştır. Gümüş doplanmış bazı formlarda kısmi oksijen duyarlığı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rare earth doped phosphors have been found wide application in many fields of technology like LEDs, LCD displays, mobile phones, lightening systems and scintillator materials. Today, many different types of phosphors have been synthesized patented or commercialized. On the other hand, optical chemical sensors have a great potential in the chemical analysis. In this work, spectral characterization of the newly synthesized rare earth doped phosphors have been performed in silicone. Their oxygen sensitivities have also been tested. For this purpose the phosphors; YTaO4 (YTO), YTa0.85Nb0.15O4 (YTNO), YTa0.85Nb0.15O4:Tb (YTNO:Tb) and YTa0.85Nb0.15O4:Dy (YTNO:Dy) have been doped in the oxygen permeable and photo-electronically compatible silicone matrix. The spectral and oxygen sensitivity tests have been performed on thin film forms. The silver nanoparticles and ionic liquids were used as additives along with phosphors. Both additives exhibited positive effect on the spectral characteristics of the phosphors. Some of the silver doped forms exhibited partial oxygen sensitivity.