Prediction of synergistic drug combinations by using machine-learning methods
Makine öğrenmesi yöntemleriyle etkileşen ilaç kombinasyonlarının tahmin edilmesi
  1. Tez No: 491064
  2. Yazar: ALİ CÜVİTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser geç teşhis edilmesi ve karmaşık ilerlemesinden dolayı hala yeni tedavilerin geliştirilmesi için ilgi çeken hastalıklardan birisidir. İleri safhada teşhis edilen veya kanseri nükseden hastalar için yeni tedavi yöntemlerine acil olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni hesaplamalı yaklaşımlar, daha etkili ilaç birleşimlerini yeni tedavi seçenekleri olarak tanımlamada yardımcı olabilirler. Bu amaçla, daha etkili ilaç ikililerini olası tüm kombinasyonlar içinden tanımlayabilmek için, ilaç uygulanmış gen ifadesi ve biyolojik ağ verilerini kullanan bir sınıflandırma yöntemi geliştirdik. Farklı biyolojik verilerden türetilmiş altı öznitelik ile üç farklı makine öğrenmesi yöntemi, Yapay Sinir Ağları (YSA), Destek Vektör Makineleri (DVM) ve Rasgele Orman (RO), eğitildi. Bu yöntem, içinde hem etkili hem de etkisiz ilaç birleşimlerini bulunduran iki farklı ilaç verisi üzerinde sınandı. Önerilen yöntem, umut verici öznitelikleri ve daha etkili ilaç birleşimlerinin kestiriminde uygun olabilecek makine öğrenmesi yöntemini bulmak için sınama verisi üzerinde başarılı sonuçlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is still one of the challenging diseases to develop new therapies due to the late diagnosis and its complex progression nature. There is an urgent need for new therapy regimes for cancer patients having late stage diagnosis or recurrence. New computational approaches can help to identify more effective drug combinations as new treatment options for cancer. For this purpose, we developed a classification model to identify more effective drug pairs out of all possible combinations by using gene expression of single drug treatment and biological network data. Three different machine-learning methods which are Artificial Neural Network (ANN), Random Forest (RF) and Support Vector Machine (SVM) were trained with six features derived by using different biological data. The model was evaluated on two different drug treatment data sets that contain both positive (more effective) and negative (not effective) drug combinations. The proposed model has achieved successful results in the test case to find promising features and a machine-learning method, which might be suitable for the prediction of more effective drug combinations.