Natural convection driven phase change inside spherical capsule
Küresel kapsül içerisindeki doğal taşınım tahrikli faz değişimi
- Tez No: 491069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF EZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Doğal taşınım etkili faz değişim problemi ısıl enerji depolama sistemleri içerisindeki sıcaklık dağılımlarını ve katı/sıvı arayüzey ilerlemesini belirlediği için sistemlerin modellenmesi sırasında göz önüne alınması gereken önemli bir olgudur. Bu tez çalışmasının amacı, geliştirilecek kişisel çözücü ile küresel kapsüller içerisindeki doğal taşınımın belirlemesi ve bu kodun doğal taşınım etkili faz değişim problemlerine adapte edilebilecek seviyeye getirilmesidir. Bu hedef doğrultusunda, ele alınan ana problem iki alt kısma ayrılmıştır. Tezin ilk kısmında iki boyutlu küresel halkasal boşluk içerisindeki ısı iletimi çözümlenmiştir. Kodun doğruluğunu test etmek için sonuçlar bir boyutlu analitik çözümle karşılaştırılmıştır. Sonraki aşamada ise, küre dış yüzeyi üzerinde iki farklı Re sayısına sahip farklı tip akışkanlar için yerel Nusselt sayısı tanımlanmış ve parametrik analizler yürütülmüştür. İkinci kısımda ise, iki boyutlu eş merkezli küreler içerisindeki sürekli ve zamana bağlı doğal taşınımı çözebilecek bir sayısal kod geliştirilmiştir. Öncelikle hava için doğrulamanalizleri gerçekleştirilmiştir. Yerel ve ortalama Nusselt sayısı değişimlerinin literatürdeki deneysel ve sayısal bulgular ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. Doğrulama analizlerinden sonra, suyun maksiumum yoğunluk sıcaklığı çevresindeki doğal taşınımı parametrik olarak incelenerek ortalama Nusselt sayısı değişimleri elde edilmiştir. Son olarak, ticari HAD çözücüsü ANSYS-FLUENT paket programında doğal taşınımlı faz değişimi problemi çözümlenmiştir. Karşılaştırmalı sonuçlar ile literatürdeki deneysel ve sayısal çalışma çıktıları uyum içinde olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural convection-driven phase change problem has particular importance in the design of a thermal energy storage system since it mainly governs the temperature distributions and also the solid/liquid interface growth within the system. The main goal of the current thesis is to develop an in-house solver to predict the natural convection inside a spherical capsule, which can be extended to simulate the phase change problems that involve natural convection. To achieve this goal, the main problem is divided into two parts. In the first part of the thesis, a numerical code is developed to simulate 2D heat conduction within the spherical annulus. The code is validated against the analytical solution for 1D steady heat conduction. A set of parametric analyses are conducted by defining a variable Nusselt number on the outer sphere wall under two different flow Re numbers and various types of fluids. In the second part, on the other hand, a 2D code is generated to solve natural convection between concentric spheres under both steady and transient conditions. To reveal the validity of the code, comparative results are obtained for the case of air. Local and average Nusselt variations seem to be consistent with the previous findings in the literature. Further studies are conducted to determine the variation of mean Nusselt number for water near its density maximum temperature. At last, the natural convection driven phase change problem is solved in commercial CFD code ANSYS-FLUENT. Comparative results are showed that the predicted results are in accordance with the experimental measurements in the literature.