Internal and external facilitators of open innovation for companies in Turkey
Türkiye'deki firmalarda açık inovasyonu kolaylaştırıcı iç ve dış mekanizmalar
  1. Tez No: 491091
  2. Yazar: GÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU FELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Açık inovasyon, müşteriler, tedarikçiler, araştırma merkezleri, rakipler, stratejik ortaklar vb. paydaşlarla işbirliği ile yeni fikir ve bilgilerin organizasyonal sınırlarda içeriden dışarıya ve dışarıdan içeriye doğru hareket ettiği bir inovasyon yaklaşımıdır. Firmaya çeviklik, esneklik, temel yetkinliklere odaklanma, riskleri belirleme ve çeşitlendirme, ve belirsizlikleri paylaşma imkanı sağlaması sayesinde açık inovasyon yaygın biçimde kullanılır hale gelmiştir. Bu tezin amacı ilk önce kapsamlı literatür araştırması sayesinde açık inovasyonun iç ve dış kolaylaştırıcı faktörlerini tanımlamak ve çeşitlendirmektir. İkinci olarak, Türkiye'deki firmalar için açık inovasyonu kolaylaştıran faktörler arasından en önemli kolaylaştırıcı faktörleri analiz etmek ve sıralamak amaçlanmaktadır. Analiz sırasında açıklayıcı faktör analizi, Kruskal-Wallis H ve Mann-Whitney U parametrik olmayan testleri ve sıralanmış verinin puana dayalı analizi yöntemleri kullanılmıştır. Sonuçlar, açık inovasyon yaklaşım ve faaliyetlerini planlarken, uygularken, yürütürken ve kontrol ederken firmaların“firmanın açık inovasyon kültürü”,“dış kaynaklı açık inovasyon bütçesi”,“açık inovasyonun teknolojik kaynakları”,“direk müşterilerle etkin iletişim”,“açık inovasyon kapsamında yeni ürün veya süreç geliştirme”ve“devlet teşviki ya da Avrupa Birliği teşvik program ya da paketleri”kolaylaştırıcı faktörlerine önem vermeleri, dikkat ve titizlik göstermeleri gerektiğini göstermektedir. Türkiye'deki firmalarda açık inovasyonu kolaylaştıran faktörlerle ilgili şu ana kadar herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, açık inovasyonu kolaylaştıran faktörleri ve bu faktörlerin önem düzeylerini belirleme açısıdan literature katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma uygulayıcılar için çeşitli çıkarımlara sahiptir. Örnek olarak, mevcut iş sahipleri ya da yeni girişimciler bu çalışmanın bulgularını dikkate alarak açık inovasyon yaklaşımını kullanırken daha etkin şekilde pazar şartlarını analiz edebilir, firmalarının temel hedef ve istikametlerini belirleyebilir, risk ve belirsizlikeleri azaltabilir. Ayrıca bu çalışma açık inovasyonu engelleyen faktörleri de tanımakta ve bildirmektedir. Gelecek araştırma alanları ile ilgili öneriler de ayrıca sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Open innovation refer to an innovation approach where new ideas and new knowledge inflow and outflow through organizational boundaries by a collaboration with customers, suppliers, research centers, competitors, strategic alliances etc. Open innovation is becoming a widely used approach since it provides agility, flexibility, concentration on core competencies, identifying and diversifying risk and sharing uncertainty. The aim of this thesis, firstly, is to identify the Internal and External facilitator factors of open innovation from a comprehensive review of the literature. Secondly, the aim is to analyze and rank the most important facilitators of the open innovation for companies in Turkey. Several varied methods as exploratory factor analysis, Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U Nonparametric tests and Score-based analysis of rank-ordered data are used during the analysis. Findings indicate that companies should give importance, attention, rigor to the factors“company's culture”,“open innovation funding”,“open innovation technological resources”,“effective communication with direct customers”,“open innovation oriented new product or process development”and“government or European Union incentives”while planning, applying, executing and controlling open innovation approaches and activities. Yet, there has not been any study that comprehensively analyzing open innovation facilitator factors for the companies in Turkey. This study contributes to the literature by determining facilitator factors and their importance for open innovation. This study also has several implications for the practitioners. For instance, existing business owners or new entrepreneurs can easily analyze market conditions, accomplish main goals and destinations of their companies, decrease risk and decrease uncertainty while implementing and managing open innovation approaches and activities by considering the findings of this study. Moreover, this study also acknowledges and informs the impediment factors for open innovation. Future research directions are also suggested.