Design and analysis of industrial dye mixing machines
Endüstriyel boya karıştırma makinelerinin tasarımı ve analizi
- Tez No: 491092
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Endüstriyel boya karıştırma makineleri endüstride yaygın bir şekilde üretilirler ancak yapısal tasarımlarının belirlenmesi için gerekli analizler, karıştırıcı kanat geometrilerinin belirlenmesi, karıştırıcı performanslarının nümerik analizi ve güç gereksinimleri bilimsel kalitede incelenmemiştir. Bu tezde amacımız zaman harcama bakımından endüstri için pratik bir metot sunmak ve bu alanda literatüre bilimsel bir araştırma kazandırmaktır. Bu çalışma kapsamında, pervane modellerinin SolidWorks programında parametrik tasarımı için Visual Basic programlama dili kullanılmış ve akış analizi SolidWorks akış simülasyon yazılımı ile yapılmıştır. Akış analizi yardımı ile, şu parametreler gözlemlenmiştir: akış eğrileri, pervanedeki hız değerleri, karıştırma operasyonu için gerekli moment/tork değerleri. Ayrıca statik analiz ve frekans analizi SolidWorks yazılımı ile yapılmıştır. Parametrik tasarımın kalitesi arttıkça, programın esneklik seviyesi, uyarlanırlığı ve tekrar kullanılabilirliği artmaktadır. Böyle bir çalışma geleneksel modelleme metodolojileri ile kıyaslandığında, aynı tasarım farklı pervane boyutlarında yapıldığında ya da karıştırıcı geometrisinde ufak değişiklikler yapıldığında boşa zaman harcamama imkanı verecektir. Bu çalışma boya endüstrisinde yaygın olarak kullanılan iki farklı pervane tipi (dispersiyon tipi pervane ve hidrofoil tipi pervane) için yürütülmüştür. Ayrıca Visual Basic programı yardımıyla, araştırma her pervane tipinin farklı tasarımları için derinleştirilmiştir. Sonuç olarak, akış analizleri bütün pervane tipleri ve boyutları için yapılmış ve sonuçlar çalışma alanının verimliliği bakımından birbirleriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial dye mixing machines are widely produced in industry, but the analyses to determine the structural designs, the determination of the mixer impeller geometries, the numerical analysis of the mixing performances and the power requirements are not realized in scientific quality. Our objective in this thesis is to propose a practical method for the industry in terms of time spent and to give a scientific research to the literature on this area. In the scope this study, Visual Basic programming language was used for the parametric design of the impeller models in SolidWorks and flow analysis was conducted by SolidWorks Flow Simulation software. With the help of the flow analysis, these parameters were observed: flow curves, velocity values at the impeller, moment/torque values required for mixing operation. Furthermore, static analysis and frequency analysis were conducted by SolidWorks software. As the quality of the parametric design increases, program's level of flexibility, adaptability and reusability increase. Such a study will give an opportunity in comparison with the traditional modeling methodologies, such as not to waste time when the same design is carried out in different impeller sizes or the minor changes in the mixer geometry. This study was carried out for two different impeller types (dispersion type impeller and hydrofoil type impeller) which are widely used in dye industry. Furthermore, with the help of Visual Basic program, the research was deepen for the different designs of each impeller types. In conclusion, the flow analyses were made for all impeller types and sizes and the results were compared with each other in respect to efficiency of working area.