Alüminyum dökümünde, kokil döküm yöntemiyle üretilen parçaların alçak basınç döküm yöntemiyle üretilmesi
In the aluminum casting, producing the parts which were produced by gravity die casting method, by low pressure die casting method
- Tez No: 491106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR UYULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AlSi7Mg0.6 Alüminyum alaşımından metal kalıcı kalıba yer çekimi ile dökülerek üretilen parçanın, yolluk ve besleyici tasarımından kaynaklı döküm malzeme veriminin düşük olması, sistematik bir döküm gerçekleştirilememesi ve bu sebepler nedeniyle fire oranının fazla olması, bahsedilen döküm yöntemini dezavantajlı kılmaktadır. Bahsi geçen sorunları azaltmak amacıyla parçanın alçak basınç döküm yöntemi ile üretilmesi için yeni tasarlanmış alçak basınç döküm sistemi ile daha yüksek kalite ve verimde üretim gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Elde edilen yeni döküm parça ile kokil döküm ile elde edilen önceki parça sertlik ve metalografik testlere tabi tutulmuştur. T6 ısıl işlemi de uygulanarak iki yöntem karşılaştırılmıştır. Gerçekleştirilen incelemeler neticesinde dendritler arası kol mesafesi (SDAS), sertlik ve mukavemet değerlerindeki değişim üretim yöntemine bağlı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Casting material yield is low due to riser and feeder design of the part produced by AlSi7Mg0.6 casting aluminum alloy with gravity die casting method, because of the lack of a systematic casting, the waste rate is high, which makes this casting method disadvantageous. In order to reduce these, it is aimed to produce with high quality and efficient production by using new low pressure casting system which is prepared from new mold design designed to produce the part by low pressure casting method. With the new casting obtained, the old one was examined with hardness tests and metallographic observation. Two methods were compared also applying T6 heat treatment. After these tests, the decrease in SDAS values in the microstructure and the increase in the hardness of the part produced in the low pressure casting method resulted in an increase in strength.