Enabling dynamic spectrum access for cognitive radio using software defined radio platform
Yazılım tabanlı radyo kullanarak bilişsel radyo için dinamik spektrum kullanımının aktifleştirilmesi
- Tez No: 491105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA GÜRKAN KUNTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Spectrum kullanımının 2000'li yılların başlarında artmasıyla birlikte, kullanılabilir radyo frekanslarını bitirmek üzere olduğumuza dair bir düşünce ortaya çıkmaya başladı. Bilişsel radyo konsepti ilk defa bu dönemde verimli spektrum kullanımını amaçlayarak ortaya atıldı. Bilişsel radyo, yazılım yüklenebilmesini mümkün kılan yazılım tabanlı radyo platformlarını kullanarak bulunduğu çevreyi dinler ve dinlediği kanalların durumu hakkında kararlar verir. Kanalın uygun olup olmamasına bağlı olarak kanalın kullanılıp kullanılmayacağına karar verilir. Bilişsel radyo sistemleri kullanılmayan spektrum imkanlarını sezerek, spektrum kaynaklarının verimli kullanılmasına yardımcı olur. Bilişsel radyo sistemleri lisanssız kullanıcılar tarafından kullanılır. Lisanslı kullanıcılar, lisanssız kullanıcıların neden olabileceği bozucu etkilerden sıkı spektrum politikaları aracılığı ile korunmalıdırlar. Bu zamana kadar lisanslı kullanıcıların aktivite durumuna göre üç çeşit spektrum kullanımı belirlenmiştir. Bunlardan biri birincil kullanıcının aktivitesine göre değişebilen yüksek ve düşük güç ayarları olan dinlemeye bağlı spektrum paylaşımıdır. Dinlemeye bağlı spektrum paylaşımının kullanıldığı sistem modelinde lisanslı kullanıcıları olası bozucu etkilerden koruyan ve uzun dönemde gerçeklenebilir güç stoğunun sağlanabilmesi için kıstaslar vardır. Bu tezde, bu kıstaslar altında ve bu spektrum kullanım politikasında, birbirleri arasında ödünleşme bulunan sistemin elde edilebilir çıktısını maksimum seviyeye çıkaracak optimum dinleme süresini inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Spectrum usage increases in the begining of 2000s, a common belief appears that we are running out of usable radio frequencies. Cognitive Radio concept was mentioned and developed at this time with the aim of efficient spectrum usage. Cognitive Radio senses its enviroment and makes decisions about channels' states by using software defined radio platforms which allow software implementations on hardware. According to these decisions, channels are being used or not depending on the state of the channel namely idle or not. By detecting the unused spectrum opportunities, Cognitive Radio systems allow spectrum resources to be used efficiently. Cognitive Radio systems are used by unlicensed users. Since there exist licensed users, they should be protected from possible interference from unlicensed users with strict regulatory policies. According to the primary user's activitiy, three spectrum access schemes evaluated so far. Sensing-based spectrum sharing is one of the three approaches which has low and high power configurations according to the primary user's activity. System model using sensing-based spectrum sharing has interference constraints that prevent licensed users from possible interferences and establishes reasonable long term power budgets. In this thesis, we will investigate the optimal sensing time that maximizes the total achievable throughput under these conditions and sensing- based spectrum access scheme, since tradeoff exists between sensing time and total achievable throughput.