Conversion of nonstandard fuel-oil into usable fuel via hydrocracking process and characterization of product profile
Standart dışı fuel oil'in hidrokraking prosesiyle kullanılabilir yakıtlara dönüştürülmesi ve ürün profilinin karakterizasiyonu
  1. Tez No: 491107
  2. Yazar: LALA MUSAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSİYE ÖZTÜRK ÜRÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı hidrojenle parçalama işlemi ile bir petrokimyasal atığı kullanılabilir bir yakıt haline dönüştürmektir. Petrokimya endüstrisinde standart dışı veya yan ürünler oluşmaktadır. Çevresel ve ekonomik açıdan bu ürünlerin kimyasal hammadde veya yakıt olarak kullanılması oldukça önemlidir.“Standart dışı Fuel Oil”bir petrokimya kompleksi'nin Nafta Buhar Parçalama (NSC) ünitesinin yan ürünüdür. Bu ürünün miktarı, Aliağa Petkim A.S-de etilen fabrikasından elde edilen ve NSC ünitesine verilen naftanın yaklaşık olarak yüzde 4'ü kadardır ve yıllık“Standart dışı Fuel Oil”miktarı ise yaklaşık olarak 95000 tondur. Bu çalışmada Aromatik yağın (ARCFO veya Standart dışı Fuel Oil) hidrokraking rafineri ünitesinde, bu ünitenin ham maddesi olan ağır vakum gaz yağı birlikte işlenerek hafif petrol ürünlerine dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Katalizörle veya katalizörsüz hidrokraking tepkimeleri farklı sıcaklıklarda (400, 425 ve 450 °C) 60 dakika süreyle, 6.0 MPa başlangıç hidrojen basıncında ARCFO için gerçekleştirildi. Katalizör olarak ticari DHC-8 katalizörü kullanıldı. Katalizörün ve sıcaklığın sıvı ürünün verimine ve özelliklerine etkisi üzerine araştırmalar yapıldı. Ardından bu işlemler, farklı oranlarda ARCFO ve ağır vakum gaz yağı karışımı ile 450°C'de termal ve katalitik koşullarda gerçekleştirildi. Sıvı fazdaki ürünlerin 1H NMR ve GC ile analizleri yapıldı ve Br sayısı belirlendi, sıvı ürünlerin asfalten miktarları belirlendi ve asfaltenlerin özellikleri FT-IR ve elemental analiz sonuçları ile aydınlatıldı. Ayrıca, asfaltenden ayrılan (deasfaltlanmış) sıvı kısımları, kolon kromatografisi yardımıyla alifatik, aromatik ve polar fraksiyonlara ayrıldı ve her kombinasyonun yüzdeleri hesaplandı. Tüm örnekler için alifatik fraksiyonların GC ile analizi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is converting a petrochemical product/waste to a fuel by hydrocracking process. In petrochemical industries, some by-products or“off-spec”products are produced. Utilization of these products as fuel or chemical feedstocks is important either in terms of environmental or economic sides. The“non-standard fuel oil”is a by-product of naphtha steam cracking (NSC) unit in a petrochemical complex. This by-product's amount is about 4 percent of naphtha charged to system obtained from ethylene plant of Aliağa PETKİM facility and the annual yield of“non-standard fuel oil”is about 95000 tons. In this study, the conversion of Aromatic Rich Cracked Fuel Oil (ARCFO or non-standard Fuel-Oil) to light petroleum products by co-processing in a refinery unit such as hydrocracking with heavy vacuum gas oil (HVGO) which is the feedstock of this unit was aimed. ARCFO was subjected to thermal and catalytic co-hydrocracking processes. ARCFO and the blends of ARCFO with HVGO were cracked in the presence of H2. Hydrocracking reactions with or without catalysts were carried out at a 6.0 MPa initial hydrogen pressure at different temperatures of 400, 425 and 450°C for a reaction time of 60 min for ARCFO. The catalyst employed was commercial DHC-8 catalyst. The effects of catalyst and the temperature on the yield and properties of liquid product of ARCFO were investigated. Then these processes were carried out for the blends of ARCFO and HVGO in different ratios at 450°C under thermal and catalytic conditions. The liquid products were analysed by 1H NMR and GC, and Br numbers of liquid products were determined. The asphaltene amounts of liquid products were determined and their properties were investigated by FT-IR and elemental analysis. Also the liquids were sorted out to aliphatic, aromatic and polar fractions and percentages of each other were determined. The aliphatic fractions of each sample were analysed by GC.