Design and implementation of a BLDC hub motor powered road marking machine
FSDA tekerlek motorlu bir yol çizgi makinası tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 491110
  2. Yazar: AHMET SÜHA KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde Yol Çizgi Makineleri yürüyüş ve boyama sistemleri için içten yanmalı motorlar kullanmaktadırlar. Bu tez bir yol çizgi makinesinin tam elektrikli sürüş özelliğine kavuşmasını hedeflemektedir. Sistem fotovoltaik panellerle desteklenerek tek şarjda çalışma süresi uzatılmıştır. Temiz enerji kullanan sanayi araçlarının sayıları günden düne artmaktadır. Araçların şehirde kullanılması konusu, daha güvenli yakıt kullanımı gereksinimini de beraberinde getirmektedir. Ayrıca, birçok ticari araç düşük trafik yoğunluğunun olduğu saatlerde, gece saatlerinde, kullanılmaktadır. Bu sebeple sesli çalışma sorun oluşturmaktadır. Bahsedilen sorunları çözmek için elektrik motoru mantıklı bir seçenektir. Yol çizgi makineleri 4km/h de boyama yapmakta ve 15km/h den daha hızlı gitmelerine izin verilmemektedir; bu nedenle sürat bandı çok geniş değildir. Sürekli ve düşük sürat daha ağır pillerin, kurşun asit gibi, kullanılması olasılığını sağlamaktadır. Ağır piller daha ucuzdur. Tasarlanan sistem güneş pilleri olmadan 4 saat çalışabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's road marking machines uses internal combustion engines in order to supply power for the traction and the painting systems. This thesis aims to equip a road marking system with a fully electric drive. The system is also supported with solar panels for prolonged usage time per charge. Commercial vehicles using clean energy is getting more and more important day-by-day. When it comes to urban use of vehicles, this challenge also combines with safer fuel needs. Also, most of the commercial vehicles are used at low/off-traffic hours, at night, so that low noise is another problem that should be solved. To solve the problems mentioned, using electrical drive is a useful solution. Road marking machines work at around 4 km/h and they are not allowed to go faster than 15 km/h so the speed scatter is so narrow. Constant and low speed allows use of heavier batteries like lead-acid so the system gets more affordable than the light battery using counterparts. The designed system can work continuously for 4 hours without solar cells.