Fırçasız doğru akım elektrik motoru karakteristiği ölçüm sistemi tasarımı ve uygulanması
Design and implementation of a measurement system for chracterization dc brushless electric motors
- Tez No: 459192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, FDAM tekerlek motorlarda hata analizi ve motor sürme parametrelerinin iyileştirilmesi için bir ölçüm sistemi tasarlanmış ve üretilmiştir. Bahsi geçen sistem, biri tek kişilik bir güneş arabası diğeri ise iki kişilik bir elektrikli taşıt olan iki taşıtın tork ve güç ihtiyaçlarına göre hesaplama ve katı modelleme yazılımları kullanılarak boyutlandırılmıştır. Her iki taşıtta da tekerlek motor kullanıldığı varsayılmıştır. Üretim aşamasının ardından, bir tekerlek motor sistem kullanılarak test edilmiş ve motora ait karakteristik eğriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a measurement system for BLDC hub motors is designed and manufactured for problem analyzing of hub motors and optimizing the motor driving parameters. Designated system is dimensioned for torque and power needs of two vehicles which are a one person solar car and a two person electric vehicle using calculations and solid modeling softwares. Both vehicles are assumed as to be used hub motors. After manufacturing phase, a hub motor is tested using the system and the characteristic curves of the motor are generated.