Belediye hizmet binası üretim pratiğinde yarışma olgusunun etkisi
Effect of the competition fact on production practise of the municipal building
  1. Tez No: 491113
  2. Yazar: CAN HAZAL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT HACIALİBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kamu yönetim yapılarının üretim pratiklerine bakıldığında; ihale ve yarışma yöntemi ile yapılar elde edildiği görülmektedir. Belediye hizmet binası özelinde söz konusu üretim pratikleri irdelendiğinde; uygulama oranları arasında ciddi bir fark bulunduğu görülmektedir. Özellikle 2000 yılı sonrası süreçte ihale yöntemi ile uygulanan belediye hizmet binalarının büyük bir çoğunluğunun tarihsel ve sembolik öykünmeler içerdiği gözlenmektedir. Mimari sonuç ürünleri üzerinden bu yapı üretim yöntemleri karşılaştırıldığında; oluşan ikili durumun sebeplerinin ve sonuçlarının irdelenmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Tezin birinci bölümünde konuya giriş yapılırken, ikinci bölümde yarışmanın tanımı, süreci ve ulusal mimarlık yarışmalarının dönemsel analizleri yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise projesi yarışmayla elde edilen belediye binaları incelenmiş, uygulanan ve uygulanmayan projeler; dergiler, web siteleri, gazeteler ve kitaplardan alınan verilerle belgelenmiştir. Ayrıca yine üçüncü bölüm kapsamında; ihale yönteminde 2000 yılı sonrası süreçte uygulanan belediye hizmet binalarında oluşan benzerlik/tekrar durumu, nedenleri ve sonuçları ile sorgulanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde; ihale yöntemi ile uygulanan ve tarihsel ve sembolik öykünmeler içeren yapılar ile yarışma yöntemi ile uygulanan yapıların sonuç ürünleri; Sarıçam Belediye Hizmet Binası, Kadirli Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi ile Çukurova Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi özelinde karşılaştırmalı analiz yöntemi ile irdelenmiştir. Karşılaştırmalar yapılırken; jüri ve proje raporları ve yöneticilerin ifadeleri üzerinden elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Değerlendirmeler ve sonuç bölümlerinde ise önceki bölümlerde elde edilen veriler doğrultusunda yarışma yöntemi ve ihale yönteminin; işlevsellikleri, yer-kullanıcı ilişkileri ve özgünlükleri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
When the production practices of public administration buildings are examined; tender and competition method. When the production practices of the municipal service building are examined; there is a serious difference between the rates of implementation.It is observed that a great majority of the municipal service buildings, which were applied by the tender method in particular in the post-2000 period, include historical and symbolic emulations. It is the subject of this work that examines the causes of binary situations and their consequences when these building production methods are compared over architectural outcome products. In the first part of the thesis, while the subject was being entered, in the second part periodical analyzes of the definition of the competitor, process and national architecture competitions were made. In the third section, the municipality buildings obtained by the project competition are examined, applied and unplanned projects; magazines, newspapers, magazines and books.Also within the scope of the third chapter; the similarity / reoccurrence of the municipal service buildings applied after the year 2000 in the tender method, reasons and results were questioned. In the fourth part of the study; the products which are applied by the tender method and which contain historical and symbolic emulations and the products of the structures applied by the competition method; Sarıçam Municipality Building has been examined by comparative analysis method in Kadirli Municipality Service Building and Cultural Center and Çukurova Municipality Building and Culture Center. Comparisons were made; the jury and the project reports and the data obtained from the expressions of the managers. In the evaluations and the result parts, the contest method and tender method in the direction of the data obtained in the previous sections; functionality, location-user relationships, and authenticity are questioned.