Type-M robust measures of correlation
M-tipi dayanıklı ilişki ölçüleri
  1. Tez No: 491114
  2. Yazar: KÜBRANUR ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH FIRAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Korelasyon analizi, iki değişken arasındaki ilişkinin derecesini ve yönünü belirler. En iyi bilinen korelasyon Pearson korelasyonudur. Fakat normallik ve homojen varyans olma varsayımları sağlanmadığında dayanıklı değildir. Bu nedenle, sağlanmayan varsayımların etkisini en aza indirgemek için dayanıklı yöntemler geliştirilmiştir. Dayanıklı ilişki ölçüleri iki tipte sınıflandırılmıştır. Birinci tip (M tipi), verilerin genel yapısını dikkate almadan marjinal dağılımlar arasında uç değerlere karşı korur ve ikinci tip (O tipi), verilerin genel yapısını da dikkate alarak uç değerlere karşı korur. Bu çalışmada 5 M-tipi dayanıklı ilişki yöntemi (yüzdelik kırılma korelasyonu, Winsorized korelasyon, ikili korelasyon, Kendall's Tau and Spearman's rho) analiz edilmiştir ve heterojen varyans test prosedürü ile gerçek anlamlılık düzeyleri yönünden karşılaştırılmıştır. Simülasyon çalışmasına göre; yüzdelik kırılma, Kendall's tau ve Spearman's rho yüzdelik bootstrap metodu kullanılarak gerçek anlamlılık düzeyini korumada Winsorized ve ikili korelasyona göre daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Correlation analysis determine the degree and direction of the relationship between two variables. The well known correlation is Pearson's correlation. But it is not robust when normality and homoscedasticity assumptions are violated. Therefore, robust methods are improved to minimize effect of violation of assumptions. Robust measures of correlations are classified into two types. First type protects against outliers among the marginal distributions without taking into account the overall structure of the data (Type-M) and second type that take into account the overall structure of the data when dealing with outliers (Type-O). In this study, five Type-M robust correlations (percentage bend correlation, Winsorized correlation, biweight midcorrelation, Kendall's Tau and Spearman's rho) are analyzed and compared when they are used with a heteroscedastic test procedure in terms of actual significance level. The percentage bend, Kendall's tau and Spearman's rho correlations saved nominal significance level much better Winsorized and Biweight correlations with using percentile bootstrap method according to simulation study