Survival time prediction of cancer patients
Kanser hastalarının yaşam süresi tahmini
  1. Tez No: 491116
  2. Yazar: MÜŞERREF ECE ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZERRİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda, deneysel verilerdeki kirliliği en aza indirmek ve genlerin biyolojik süreçteki ortak rollerini tanı-tahmin modeline ekleyebilmek için araştırmacılar birden fazla veri türünü entegre etmektedir. Bu bağlamda son yapılan çalışmalar protein etkileşim ağlarının, bilimsel tanı yöntemlerinin başarısını arttırdığını göstermektedir. Bu çalışmada, böbrek (KIRC) ve beyin (GBM) kanseri hastalarına ait gen transkriptom ve protein seviye bilgilerini protein etkileşim ağları ile bütünleştirerek, hastaların olası yaşam süresini başarıyla tahmin edebilecek belirteçler (biyomarker) bulunması amaçlanmıştır. Bu amaçla transkriptom düzeyindeki mRNA ifadesi (RNA-seq) ve protein (RPPA) verileri insan genomundaki protein etkileşimlerini modelleyen bir ağ modeli ile entegre edilmiştir. Hastaların yaşam süresi, belli bir miktar belirteç seçip, ardından bu belirteçleri gözetimli öğrenme yöntemine girdi olarak vererek tahmin edilmiştir. Geliştirdiğimiz yeni entegre yöntemin, RPBioNet, iki kanser türü için de,“sadece protein”ve“sadece mRNA”yöntemlerinden daha başarılı sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, in order to reduce noise in experimental data and to add the common role of genes in biological processes into diagnostic and prognostic prediction models, researchers entegrates more than one data type. In this context, many studies have shown that protein interaction networks increase the success of scientific diagnosis. This study aims to find biomarkers that successfully predict the potential survival time of cancer patiens by merging gene transcriptome and protein level data belonging to kidney renal clear cell carcinoma (KIRC) and glioblastoma multiforme (GBM). For this purpose, expression level of mRNA (RNA-seq) and protein (RPPA) data entegrated a with network modelling protein interactions in the human genome. Survival time of patients will be predicted by selecting certain amount of biomarkers and feeding those as inputs to the supervied learning method. For both cancer types, this study showed that our new entegrated method, RPBioNet, outperforms both“only protein”and“only mRNA”methods.