Meme kanserli hastalarda jinekolojik nedenli laparotomi sonuçlarının değerlendirilmesi
Meme kanserli hastalarda jinekolojik nedenli laparotomi sonuçlarinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 282161
  2. Yazar: NİHAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z.SELÇUK TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kansere bağlı kadın ölümlerinin de akciğer kanserinden sonra ikinci en sık nedenidir. Meme kanseri taraması ve tedavisindeki gelişmeler bu hastaların sağ kalımlarını artırırken, hastalığın kendisine bağlı veya tedavisi sırasında gelişen jinekolojik patolojilerle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada hastanemizde 2002 ve 2011 yılları arasında jinekolojik nedenli laparotomi yapılan meme kanserli 86 ardışık hastanın klinikopatolojik özellikleri değerlendirildi. Hastalara ait; yaş, meme kanseri tanı zamanı ve patolojisi, hormon reseptör durumu, aldığı veya almakta olduğu endokrin tedaviler, başvuru şikayeti, servikal sitoloji sonuçları, ultrason bulguları, Ca125 düzeyi, endometrial biyopsi sonuçları, yapılan jinekolojik cerrahi tipi, patoloji sonucu, meme kanseri ve jinekolojik patoloji tanıları arasında geçen süre bilgilerine ulaşılmıştır. 86 hastadan 21'inde (%24.4) endometrial patoloji, 24'ünde (%27.9) adneksial patoloji tespit edilmiştir. Malign patolojisi olan 14 (%16.2) hastanın 11'inde ovarian tümör, 3'ünde ise endometrium kanseri vardı. Çalışma popülasyonundaki hastalardan 5'inde anormal sitolojik bulgu tespit edilmiştir. Bunlardan 2'si ASCUS, 1'i LSIL, 1'i ASC-H iken, 1 hastada adenokarsinom tespit edilmiştir. Sitolojisi adenokarsinom olan hasta daha sonra endometrium kanseri tanısı almıştır. Primer veya metastatik serviks kanseri tespit edilmemiştir. Tamoksifen kullanan 67 (%77.9), kullanmayan 19 (%22.1) hasta vardı. Hastalardan 33'ü (%38.4) rutin meme kanseri takibi sürecinde insidental olarak tespit edildi. Meme kanseri olan hastalarda jinekolojik patoloji sıklığındaki artışı destekleyen çalışmamız ve geniş literatür bilgisi ışığında, bu hastaların yakın jinekolojik izlem altında olması gerekmektedir. Asemptomatik hastalarda da genital kanser gelişimi olabilmekte ve yine yakın izlemleri gerekmektedir. Meme kanserli hastaların değerlendirilmesinde adneksial patolojilerin ultrason görünümleri ve Ca 125 yüksekliği malignite prediksiyonu açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common female cancer. After lung cancer it is the second most common cause of cancer deaths in women. Since breast cancer screening and advances in its treatment increase the survival of patients, gynecological pathologies are encountered due to disease itself or the treatment side effects. In this study, we evaluate the clinicopathological features of 86 consecutive breast cancer patients who had laparotomy due to gynecological pathology from 2002 to 2011. We obtained information about the patients?age, time of diagnosis and pathology of breast cancer, hormone receptor status, history of endocrine therapy, complaints, results of cervical cytology, ultrasound findings, Ca 125 levels, endometrial biopsy results, type of gynecologic surgery, pathology results, period between the gynecologic pathology and breast cancer diagnosis. 21 (24.4%) of 86 patients had endometrial pathology, and 24 (27.9%) had adnexial pathology. Fourteen patients (16.2%) had malignant pathology and of them, 11 had ovarian cancer, 3 had endometrial cancer. In the study population, there were 5 abnormal cytological findings. Two of them had ASCUS, 1 LSIL, 1 ASC-H whereas adenocarcinoma was found in 1 patient. Patient with the adenocarcinoma cytology had endometrial cancer diognosis later. Primary or metastatic cervical cancer was not found in the study population. Of the patients, 67 (77.9%) received tamoxifen whereas 19 (22.1) did not. 33 patients (38.4%) were detected incidentally during routine follow-up of breast cancer. Our study supports the increase of the gynecological pathology incidence in breast cancer patients as the wide knowledge of literature, these patients should be under close gynecologic follow-up. Asymptomatic patients still could develop genital cancer and must have close follow-up. The ultrasound view of the adnexial masses and high Ca 125 levels were important parameters for the prediction of malignancy while evaluating brest cancer patients.