Investigation of corrosion properties of Ni matrix nanocomposite coatings produced by electrodeposition technique
Elektroçöktürme tekniği ile üretilen Ni matris nanokompozit kaplamaların korozyon özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 491117
  2. Yazar: TÜLAY KOÇ DELİCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE FUNDA AK AZEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Titanyumdioksit ve Zinc katkılı titanyum dioksit nanopartikülleri içeren bir Watts banyosunda elektroçöktürme tekniği ile üretilen Nikel matriks nanokompozit kaplamaların elektrokimyasal korozyon davranışını araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, sol-jel yöntemi kullanılarak Titanyumdioksit ve Zinc katkılı Titanyumdioksit nanopartiküller hazırlandı. Elde edilen sonuçlar, sentezlenen tüm nanopartiküllerin homojen olarak sentezlendiğini ve partikül boyutlarının 100 nm'nin altında olduğunu göstermektedir. Nikel matris nanokompozit kaplamalar, paslanmaz çelik yüzeylerde elektrokimyasal çöktürme tekniği kullanılarak üretilmiştir. Nanokompozit kaplamaların üretimi için Watts banyosu, farklı miktarda titanyum dioksit ve Zinc katkılı titanyumdioksit nanopartiküller kullanılarak hazırlanmıştır. Ayrıca kaplama özelliklerini optimize etmek için kaplama performansı üzerine uygulanan akım yoğunluğu araştırılmıştır. Karşılaştırma için de saf Nikel kaplamalar aynı deney koşulları altında yapılmıştır. Nikel matriks nanokompozit kaplamaların yapısal, morfolojik, mekanik ve korozyon özellikleri araştırılmıştır. Nanokompozit kaplamaların yüzey morfolojisi, elementel kompozisyonu ve faz yapısı, sırasıyla, Taramalı Elektron Mikroskopisi, Enerji Dağılımlı Spektrometre ve X-ışını Kırınımı ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Nikel-Titanyumdioksit ve Nikel-Çinko/Titanyumdioksit nanokompozit kaplamaların korozyon özelliklerini iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate electrochemical corrosion behavior of Nickel matrix nanocomposite coatings produced by electrodeposition technique in a Watts bath containing titanium dioxide and Zinc doped titanium dioxide nanoparticles. In this study, titanium dioxide and Zinc doped titanium dioxide nanoparticles were prepared using a sol-gel method. Obtained results indicate that all synthesized nanoparticles and particle sizes were below 100 nm. Nickel matrix nanocomposite coatings were produced by using electrochemical deposition tecnique on stainless steel substrates. The Watts bath for production of nanocomposite coatings were prepared using the different amounts of titanium dioxide and Zinc doped titanium dioxide nanoparticles. Besides, applied current density on the coating performance were investigated in order to optimize the coating properties. Pure Nickel coatings were also deposited under the same experimental conditions for comparison. The structural, morphological, mechanical and corrosion properties of the Nickel matrix nanocomposite coatings were investigated. The surface morphology, elemental composition and phase structure of the nanocomposite coatings were examined by Scanning Electron Microscopy, Energy Dispersive Spectrometer and X-ray Diffraction, respectively. Obtained results show that Nickel-Titanium dioxide and Nickel- Zinc/Titanium dioxide nanocomposite coatings improved corrosion properties.