Synthesis, characterization and applications of flame retardant polymer composites
Alev geciktiricili polimer kompozitlerin sentez, karakterizasyon ve uygulamaları
  1. Tez No: 491129
  2. Yazar: HASİBE BÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADİR YURDAKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Huntite ve Magnezyum karbonat hidroksi hidrat (MCHH) içeren polimer kompozit kaplama malzemelerinin alev geciktirme özellikleri incelenmiş ve geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda polyester-epoksi hibrit polimer matriks malzemelerine çevre dostu halojen içermeyen Huntit, Magnezyum karbonat hidroksi hidrat mineralleri ve bunların karışımları farklı miktarlarda ilave edilerek polimer kompozit malzemeler elde edilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin karakterizasyon çalışmaları; XRD, FT-IR, TG, DTA, DSC ve SEM cihazları ile yapılmıştır. Ayrıca bu polimer kompozit malzemelerin alev geciktirime özelliklerinin belirlenmesi için LOI ve U94 yanıcılık testleri de yapılmıştır. Huntit ile güçlendirilmiş kompozitlerle en iyi sonuçlar elde edilmiştir. Plaka 4 ile 7., 8. ve 9. Plakalar benzer davranış göstermiştir. Huntit, başlı başına çok etkili bir yangın geciktirici değildir. Huntite, Baryum sülfat ve MCHH ile birlikte ancak dolgu maddesi içeriği de toplam olarak yüzde kırk dan fazla kullanılmalıdır. Huntit ve MCHH karışımlarının, polimer matriksle uyum gösterdikleri ve alev geçiktirici özellikler sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, flame retardant properties of Huntite, Magnesium carbonate hydroxy hydrate (MCHH) in polymer composite coating materials were investigated and developed in some respect. For these reasons, polymer composites were obtained by adding different amounts of environmental friendly halogen-free and flame retardant minerals such as Huntite, Magnesium carbonate hydroxy hydrate and their mixtures to polyester-epoxy hybrid resins. The synthesized polymer composite materials were then deposited onto metal plates and characterized by XRD, FT-IR, TG, DTA, DSC and SEM analysis. LOI and U94 flammability tests were carried out to examine the possible flame retardant properties of the composite materials. The best results were obtained in Huntite reinforced composites. Plate 4 and Plates 7, 8 and 9 showed similar behavior. Huntite does not seem to have the flame retarding feature alone. It should be used together with Barium sulphate and MCHH, but not more than totally 40 percent as filler content. Huntite and MCHH mixtures exhibited more effective flame retarding properties in accordance with the studied polymer matrix.