Production of some ligninolytic and hydrolytic enzymes with solid state fermentation
Bazı ligninolitik ve hidrolitik enzimlerin katı hal fermentasyonuyla üretimi
- Tez No: 491128
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez kapsamında, Pleurotus eryngii'nin ligninolitik ve hidrolitik enzimlerinden lakkaz, mangan peroksidaz, lignin peroksidaz, karboksimetil sellülaz, ksilanaz, ekzoglukanaz, β-glukozidazın üretimleri şeftali ve vişne atıkları kullanılarak katı hal fermentasyonu koşullarında optimize edilmiştir. İlk olarak, meyve suyu endüstrisinden elde edilen bu atıkların sellüloz, lignin, indirgen şeker, total karbohidrat ve protein, azot ve bazı metaller açısından kimyasal bileşimleri belirlenmiştir. Kimyasal analizlere göre, bu atıklar lignosellülozik olarak adlandırılabilmektedir. P. eryngii hem şeftali hem de vişne atıkları üzerinde otuz gün boyunca katı hal fermentasyonu ile ön muamelenin olduğu ve-veya olmadığı koşullarda inkübe edilmiştir. Lignosellülozik substratlar inkubasyon öncesinde seyreltik asit ve baz çözeltileri, sıcak su ile ön muamele edilmiştir. Uygulanan ön işlem yöntemleri genellikle bu enzimlerin üretimlerini olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, ligninolitik ve hidrolitik enzimlerin üretimleri üzerine farklı bileşiklerin; bakır, demir, Tween 80, amonyum nitrat ve manganın ve bunların değişen derişimlerinin etkileri detaylı olarak araştırılmıştır. Tezin ikinci kısmında, biyoteknolojik ve endüstriyel önemleri sebebiyle lakkazların saflaştırılmaları sırasıyla amonyum sülfat çöktürmesi, anyon değişim ve jel filtrasyon kromatografileri ile gerçekleştirilmiştir. Yüksek verim ve yüksek saflaştırma faktörü olan lakkaz fraksiyonları elektroforetik analizlere tabi tutulmuştur. Ayrıca, saflatırılan lakkazlar kısmi olarak karakterize edilmiştir. Saflaştırılan lakkaz aktiviteleri üzerine etilendiamin tetraasetik asit, fenilmetan sülfonil florid, iyodoasetamid, βmerkaptoetanol gibi seçilen kimyasal ajanların etkileri de incelenmiştir. Tezin üçüncü kısmında, üretim optimizasyonları, saflaştırma ve karakterizasyon çalışmalarına ek olarak bazı azo boyaların dekolorizasyonları her iki kültürden elde edilen ham ekstrakt ve saflaştırılan lakkazlarla gerçekleştirilmiştir ve lakkaz enzimlerinin stabiliteleri üzerine boyaların etkisi de araştırılmıştır. Son olarak, Fourier Dönüşümlü Infrared Spektrofotometre analizleri metil oranj boyasında değişimlerin olup olmadığını belirlemek için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the productions of ligninolytic and hydrolytic enzymes, laccase, manganese peroxidase, lignin peroxidase, carboxymethyl cellulase, xylanase, exoglucanase, β-glucosidase, from Pleurotus eryngii were optimized using peach and cherry wastes under solid state fermentation conditions. Firstly, the chemical compositions of these wastes from fruit juice industry were determined in terms of cellulose, lignin, reducing sugar, total carbohydrate and protein, nitrogen and some metals. According to chemical analysis, these wastes could be named as lignocellulosic. P. eryngii was incubated on both peach and cherry agroindustrial wastes by solid state fermentation for thirty days without-with pretreatment conditions. The lignocellulosic substrates were pretreated with dilute acid and alkaline solutions, hot water before incubation. The used pretreatment methods had generally negative effects on these enzymes productions. Also, the effects of different compounds; copper, iron, Tween 80, ammonium nitrate and manganese, and their variable concentrations on ligninolytic and hydrolytic enzymes productions were investigated in detail. In the second part of the thesis, the purifications of laccases were carried out by ammonium sulfate precipitation, anion exchange and gel filtration chromatographies, respectively due to their biotechnological and industrial importance. The laccase fractions with high yield and high purification factor were subjected to electrophoretic analysis. Also, the purified laccases were partially characterized. The effects of selected chemical agents such as ethylenediaminetetraacetic acid, phenylmethane sulfonyl fluoride, iodoacetamide, β-mercaptoethanol and sodium azide on the purified laccase activities were also investigated. In the third part of the thesis, the decolorization of some azo dyes was carried out by crude extracts and purified laccases from both cultures, and the effects of the dyes on laccase enzymes stabilities were investigated in addition to optimization of productions, purification and characterization studies. Finally, Fourier transform infrared spectroscopy analyzes were performed to determine whether there were the changes of methyl orange dye.