X ve y kuşağı mensubu satış danışmanlarının motivasyon faktörleri arasındaki farklılıklar; otomotiv sektöründe bir araştırma
A study on the differences between motivation factors of sales consultants in generation 'x' and generation 'y'; a research in automotive sector
- Tez No: 491175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz işletmeleri ticari kazançlarını sundukları ürün, hizmet veya fikrin satışı ile gerçekleştirmektedir. Satış görevini ise büyük ölçüde insan gerçekleştirmektedir. Satış başarısı büyük oranda insan performansının bir yansımasıdır. Bu nedenle birçok alanda olduğu gibi satış alanında da günümüz işletmeleri insana her zamankinden daha fazla önem vermektedir. Ancak anlaşılması ve yönetilmesi zor bir varlık olan insan beraberinde işletmeler için bir yönetimsel problem ortaya çıkarmaktadır. İnsan kaynağını verimli bir biçimde yönetebilmek örgütsel başarıya ulaşabilmek için önemli bir araçtır. İnsanları doğru anlayabilmek için onların ait oldukları kuşakların özelliklerini anlamakta ve bu kuşakların motivasyon faktörlerini bilmekte fayda vardır. Bu çalışmada X ve Y kuşağına motivasyon beklentilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç ile, yurtiçi ve yurtdışı literatür çalışması yapılmış, İstanbul ilinde faaliyet gösteren otomobil yetkili satıcılarında çalışan satış danışmanlarına uygulana anket ile bu alanda çalışan X ve Y kuşağı üyelerinin motivasyon faktörleri belirlenmeye çalışılmış, X ve Y kuşağı üyelerinin motivasyon faktörleri arasındaki farklılık olup olmadığı ayrıca demografik özelliklerine göre motivasyon faktörlerinde farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın X ve Y kuşağını daha iyi tanımak, onların motivasyon faktörlerinin anlamak ve motivasyon düzeylerini arttırarak performanslarını geliştirmek konusunda yöneticilere yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organisations today generate income by selling their products, services or ideas. Sales business is operated by people. Sales success is a reflection of the human performance to a great extent. That is why today's organisations give more importance to human in sales area as done in many areas. However, human beings as an asset to understand and manage creates a sort of managerial problem. Managing human resources efficiently is a very important means to reach organizational success. In order to understand human being correctly, it is important to understand motivation factors of generations and their characteristics. In this study it is aimed to analyse motivational expectations of X and Y generations. For this purpose, Turkish and international literature was reviewed and the motivation factors of X and Y generation members working in this field were tried to be analysed with the questionnaire sent to the sales consultants working in authorized automobile dealers in İstanbul and it was examined whether there is a difference between the motivation factors of X and Y generation members and also whether there is any difference in motivation factors according to their demographic features. It is believed that this study will lead managers to understand X and Y generations better, to learn their motivation factors and to improve their performance by increasing their motivation level.