Uluslararası ilişkilerde sporun etkisi: 1936 Berlin Olimpiyatları
Effects of sports in international relations: 1936 Berlin Olympic Games
- Tez No: 491274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NİZAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Uluslararası İlişkiler, Sports, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Olimpiyat oyunları, her dört senede bir düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası düzeydeki spor organizasyonudur. Oyunlarda birçok spor dalında değişik ülkelerden gelen sporcular birbiriyle rekabet etmekte, ülkelerine altın madalya kazandırmak için yarışmaktadırlar. Düzenlenen olimpiyat oyunları vesilesiyle uluslar arasında kültürel ilişkiler de kurulmaktadır. Böyle paylaşımlara fırsat oluşturması da çok önemlidir. Bu tür organizasyonlar devletler ve devletlerin halkları arasında bir yakınlaşmaya götürmektedir. Spor ile uluslararası ilişkiler bu zeminde birbiriyle ilişkilenerek, devletler için önemi artmaktadır. Bu tez çalışmasında, uluslararası ilişkilerde sporun etkisi 1936 Berlin olimpiyatları örnek olayında incelenmektedir. Çalışmanın Birinci bölümünde önce spor, spor organizasyonu ve olimpiyat oyunu kavramlarına açıklık getirilerek, olimpiyat oyunlarının içeriği ve düzenlenme amacı, ayrıca uluslararası ilişkiler-spor ilişkisi, uluslararası ilişkiler açısından sporun fonksiyonları, spor, siyaset, ideoloji ve propaganda ilişkisi ve olimpiyat oyunlarının uluslararası ilişkilere etkisi ile uluslararası ilişkilerdeki önemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde yeni kamu diplomasisi kavramına, içeriğine ve gelişimine önce açıklık getirilerek, kamu diplomasisinin türlerinden birini oluşturan spor diplomasisinin günümüzde devletler açısından önemi araştırılmaktadır. Üçüncü bölümde, 1936 Berlin Olimpiyatı öncesinde dünyada politik ve sportif ortam araştırılmakta, 1936 Berlin Olimpiyatı hakkında bilgiler verilmekte, bu olimpiyat oyunu sırasında meydana gelen olaylar, bu olaylardan çıkarımlar ile uluslararası diplomasi alanındaki etkileri tartışıldıktan sonra 1936 Berlin Olimpiyatı sonrası gelişmeler de mercek altına yatırılmaktadır. Özetle Olimpiyat oyunlarının uluslararası ilişkilere genel olarak pozitif etkileri olmuşken, 1936 Berlin oyunları sırasında ve sonrasında negatif etkisi gözlenmiştir. 1936 Berlin oyunlarında sporun ve olimpiyatın ruhuna uymayan birtakım gelişmeler olmuş, spora siyaset karıştırılmıştır. Oyunlar boyunca Almanlar kendi ulus propagandalarını yapmışlardır. Hitler ve Nazi Almanya'sı kendi ülkelerinden sporcuların başarılarını gönülden alkışlarken, diğer ülkelerden gelen sporcuların başarılarını hazmedememişlerdir. 1936 Berlin oyunları spor vesilesiyle birleştirmeye değil ayrıştırmaya yol açmıştır. Oysa olimpiyat oyunlarının dünyada her ulustan insanları bir araya getirme/ kaynaştırma, dünyaya barış getirme ve ulus devletleri tanıtma fonksiyonları/ idealleri vardır. Olimpiyatların bu ideallerine ulaşılabilirse olimpiyatlar anlam kazanmaktadır. Dünyada küreselleşme sonrası gelişmelerde ulus kültürlerin birbirine yakınlaşması vardır. Olimpiyat oyunları kültürler arası yakınlaşmayı kuvvetlendirmektedir. Olimpiyatlarda her ulustan insanlar bir araya gelerek oyunları izlemekte ve kültürel paylaşım göstermektedirler. Bunun diğer kültürleri anlama yoluyla kaynaşmaya ve kardeşlik duygusunun gelişmesine dünyada götüreceği açıktır. Böylece dünyada barış hedefine birlikte yürünülebilecektir. Ayrıca olimpiyatların ulus devletleri tanıtma fonksiyonu da çok önemlidir. Olimpiyatı düzenleyen ülke için eşsiz bir tanıtım olanağı demektir. Bütün dünyanın gözü olimpiyatların yapıldığı yere çevrilmektedir. Ülke sporcularının elde ettikleri başarılar da tanıtımda rol oynamaktadır. Bu nedenle tüm devletlerden sporcular olimpiyatlara ciddi ve sıkı bir şekilde hazırlanmaktadırlar. Ülkelerin tanıtımı söz konusu olunca, bu sporculara devlet teşvikleri de gündeme gelmektedir. Her ülke kendi sporcularının oyunlarda başarılı olmasını doğal olarak istemektedir. Fakat bundan da önemlisi oyunlarda Fair-Play çerçevesinde centilmence sporcuların birbirleriyle yarışmaları ve oyunlara kati bir şekilde siyaset ve propaganda bulaştırılmamasıdır. Bunun kimseye bir faydası olmayacağı -bu tez çalışmasında ayrıntılı olarak incelenen- 1936 Berlin oyunları örnek olayından çok iyi anlaşılmıştır. O günden bugüne olimpiyatlara siyaset ve propaganda karıştırılmasına izin verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Olympic Games are the biggest international sport organization in the world, which is arranged every 4 years. In the games, athletes coming from different countries compete with each other in many sport branches, to bring a gold medal to their country. With the occasion of these arranged Olympic Games, cultural relations between the nations also are established. It's important that Olympic Games give opportunity to such sharing. Such type organizations lead to an intimacy between states and the states' folks. By associating sport and international relations on this ground, its importance increase for the states. In this thesis work, sport's effects on international relations have been examined under the 1936 Berlin Olympic Games. In the First Chapter, by clarifying first the concepts of sport, sport organization and Olympic games, then the content of Olympic games and the aim to organize those games, besides the relationship between international relations and sport, in respect to international relations the functions of sport, relationships between sport, politics, ideology and propaganda, and the effects of Olympic games on international relations and the importance of organizing Olympic games in international relations have been explained. In the Second Chapter, by clarifying first the concept of new public diplomacy, its content and development, then in respect to states the importance of sport diplomacy -which constitutes one of the kinds of public diplomacy- today have been examined. In the Third Chapter, before the 1936 Berlin Olympic games the politic and sportive climate in the world have been examined, then information about 1936 Berlin Olympic games have been given, after discussing the developed events during this games and by inferences from these events their effects on international diplomacy, finally the developments after the 1936 Berlin Olympic games have been examined. In brief, while the Olympic Games in general have had positive impacts on international relations, during and afterwards the 1936 Berlin Olympic Games its negative effects observed. During the 1936 Berlin Olympic Games some sad events happened, which was contrary to the spirit of sport and Olympic Games, such that politics got involved to sports. During the games Germans have made their national propagandas. While Hitler and the Nazi Germany were ready to give sincere applause to their national athletes, they felt raw about success of other athletes who coming from other countries. The 1936 Berlin games caused not to unification with the occasion of sport, rather decomposition. However Olympic Games have important functions / ideals by it, for instance bringing people from every nation together and unification of them, bringing peace to the world, promotion of national states as well. When it's reached to these ideals of the Olympic Games then these games have a meaning. Among the developments after globalization in the world there is an intimacy between national cultures. Olympic Games strengthen such an intimacy between different cultures. In the Olympic Games people from every nationality is coming together and watch to the games, in this way they make cultural sharing. It is clear that this will lead to mesh with others by first understanding them, and a possibility of developing friendship feeling in the world. In this way, in the world, people may walk together to a piece target. Besides, its promotion function of national states is very important. For a state that organizing the Olympic games this means a great possibility to promoting it to the world. Because the eyes of all world people turn to the place (city) in which the Olympic Games is organizing. Therefore the athletes from all states prepare for the Olympic Games seriously and firmly. When promotion of states is a matter, then giving government incentives to those athletes also come to the fore. Naturally, every state want to get its athletes reach to success in the games. But, more than this is that the athletes should compete with each other within the frame of Fair-Play, gentlemanly, and there should be no any implication of politics and propaganda during the games. It's well understood that this will not be beneficial to anyone by the examined in depth case of 1936 Berlin Olympic Games in this thesis work. From that day to this not allowed to any implications of politics and propaganda to the Olympic Games.