Uluslararası deneyimler çerçevesinde türkiye ve ekonomik küreselleşme
International experience framework Turkey and economic globalization
  1. Tez No: 491273
  2. Yazar: BASHAR ABDALLA MAHMOUD ALAWNEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çift kutupluluğun yıkılmasıyla birlikte dünya farklı alanlarda birçok değişiklikler görmüş, ancak Amerika Birleşik Devletlerinin yükselişi sonrasında yeni dünya sistemiyle birlikte bu değişikliklerin hızı katlanmıştır. Bu yeni dünya sistemiyle birlikte yaşanan teknoloji ve bilişim devrimleriyle, sermayeye sahip olma, pazar kontrolü ve hakimiyeti gibi etkenler çerçevesinde dünya küçük bir köye dönüşmüştür. Bu değişiklikler neticesinde küresel büyük ve gelişmiş ülkeler arasında küreselleşme kavramı ortaya çıkmıştır. Açıkça görünen bir başka konu ise, bugün dünyanın yaşadığı ekonomik, siyasi, sosyal, bilimsel ve kültürel değişimler küreselleşmenin birer sonucu sayılmaktadır. Dünya'da var olması sebebiyle elbette Türkiye de küreselleşmenin etkisiyle karşı karşıya kalacaktır. Türkiye'yi de farklı siyasi ve ekonomik açılardan etkisi altına alan küreselleşme ülkede para biriminin gerilemesine neden olmaktadır. O halde Türkiye'yi günden güne bir yara gibi saran bu tehlikeli olgu hakkında derin araştırmalar yapılması gerekmektedir. Özellikle ekonomik küreselleşmenin sebepleri, en belirgin faktörleri ve en uygun çözüm yolları hakkında çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
With the demolition of the bipolarity, the world changes a lot in different areas but after the rise of the United States, the new world the speed of these changes has been doubled with the system. With this new world system With the revolution of technology and information, it is possible to have capital, market control and the world has become a small pie in the framework of factors such as the dominance. It Globalization between global and developed countries as a result of changes has emerged. Another obvious issue is that today the world economic, political, social, scientific and cultural changes are the result of globalization It is counted. There are of course due to the world against the effects of globalization in Turkey will be confronted. Turkey is also under the influence of different political and economic globalization is causing the currency to decline in the country. So Turkey is deep research into this dangerous phenomenon that surrounds the day like a scar is required. Especially the reasons of economic globalization, the most obvious factors and work should be done on the most appropriate solutions.