Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine etkileri
The effects of Cyprus problem Turkey's European Union accession process
- Tez No: 491275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kıbrıs sorunu, Türkiye ile Yunanistan arasında yakın geçmişte ortaya çıkan, günümüze kadar somut bir çözüm bulunamayan büyük bir sorundur. Bu sorunun Türkiye-AB ilişkileri açısından da önemi vardır. Türkiye uzun zamandır AB'ye tam üye olarak katılmak için çaba göstermektedir. AB tarafı ise Türkiye'nin önüne birliğe katılabilmesi için Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması şartını koymaktadır. Fakat Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adayı tek başına temsil eden şekilde AB'ye katılması, sorunu çözümsüz hale getirmiştir. Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünde başka esaslı faktörler de etkili olmaktadır. Bu faktörler; taraflar arasında tarihte yaşanmış birçok sorundan kaynaklanan husumetler neticesinde bir güvensizlik ve birbirini anlamama sorunu, tarafların bölgedeki çatışan menfaatleri, Yunan idealleri ve Enosis fikri, tarafların aralarındaki ihtilafı sona erdirecek ortak bir çözüm felsefesi üzerinde uzlaşamamaları, tarafların NATO ve uluslararası örgütlere üyeliklerinin sorunun çözülmesinde etkisinin olmaması, GKRY'nin negatif tutum ve tehlikeli oyunları, Yunan savunma politikası ve askeri ittifak arayışlarının doğurduğu güvenlik kaygıları ve ayrıca bölgede bulunan petrol ve doğal enerji kaynaklarının varlığı ile bu enerji kaynakları üzerinde tarafların yaptığı hesaplar, olarak belirtebilmekteyiz. Bu faktörlerin analiz edilmesiyle yapılacak değerlendirmelerle ve tarafların sorunun çözümü için iyi niyetli tutumlarıyla Kıbrıs soruna bir çözüm bulunulabilirdir.
Özet (Çeviri)
Cyprus issue is a big question, which appeared among Turkey and Greece recently, and until today a concrete solution has not been found to this question. This issue is also important in terms of Turkey-EU relations. For a long time Turkey makes efforts in order to attend EU as a full candidate. As for the EU side puts a condition in front of Turkey including the Cyprus issue must be solved before Turkey's attendance to the EU. However, in consequence of the fact that the Greek Cypriot Administration of Southern Cyprus has attended to the EU as alone it represents the island, this issue was brought into an insolubility state. There are additional substantial factors which have effects on this result too. These factors can be stated as; as a result of many problems lived among the parties in the history originating deep distrust and do not helping to understand each other; conflicting interests of the parties in the region; the Greek ideals and Enosis idea; lack of negotiation onto a common problem solving philosophy between the parties; an ineffectiveness of the parties' memberships to the NATO and other international organizations; negative attitudes and dangerous games of GCASC; security concerns which arising from Greek defense policy and search in military alliances in the region; also in the region found petroleum and natural energy sources, and accounts of the parties on those sources. By analyzing these factors and thereafter will be made evaluations, besides with the gracious attitudes of the parties a solution can be found to the Cyprus issue.