Kadınların spor etkinliklerine katılımlarının boş zaman tatmini ve yaşam kalitesine etkilerinin araştırılması: B-fit spor merkezleri üyeleri örneği
Investigating the effect of women's participation in sports activities on their leisure satisfaction and quality of life: B-fit sport centers members sample
  1. Tez No: 491281
  2. Yazar: CENAN ERUZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; kadınların spor etkinliklerine katılımının boş zaman tatmini ve yaşam kalitesine etkilerini araştırmaktır. Çalışma kapsamında, B-Fit spor merkezlerine üye olan kadınların demografik bilgileri ile boş zaman tatmini ve yaşam kalitesi ölçekleri ilişkilendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, analiz ve tartışma tekniğinden yararlanılarak değerlendirme aşamasına geçilmiştir. Söz konusu çalışma kapsamında, B-Fit spor merkezlerine üye olan 350.000 dolayındaki kadın üyenin örneklemi rastgele seçilmiştir. Ardından araştırmaya dahil olmak isteyen kadın sayısı tespit edilmiş ve 524 gönüllü sayısına ulaşılmıştır. Tarama modelinden yararlanılarak yapılan çalışmada katılımcıların boş zaman tatminlerini değerlendirmek için Beard ve Ragheb'in (1980) geliştirdiği Türkçe geçerlik, güvenirlik çalışması Karlı, Polat, Yılmaz ve Koçak (2008) tarafından yapılan“Boş Zaman Tatmin Ölçeği”(BZTÖ) uyarlanmıştır. Bununla birlikte yaşam kalitesini değerlendirmek için WHO'nun (1998) geliştirdiği Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması Sevil (2015) tarafından yapılan, Yaşam Kalitesi Ölçeği“World Health Organization Quality of Life (WHOQOL-BREF)”uyarlanmıştır. Araştırmada 2016-2017 yılları arasında B-Fit spor merkezlerine üye olan kadın kadınların verdiği bilgiler; SPSS 22.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; Kadınların boş zaman tatmin düzeylerinde, aktif sporcu olma durumu, eğitim düzeyi, meslek türleri, haftalık spor yapma sıklıklarında tüm alt boyutlarda anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Medeni durum, yaş ve gelir düzeyleri açısından ise bazı alt boyutlarda anlamlı bir farklılık bulunurken, çocuk sahibi olma durumu açısından anlamlı bir farklılık gözlenememiştir. Kadınların yaşam kalitelerinde ise, aktif sporcu olup olmamaları, yaşları, eğitim düzeyleri, meslek türleri, gelir düzeyleri ve haftalık spor yapma sıklıkları açısından anlamlı bir farklılık gözlenirken, medeni durumları ve çocuk sahibi olup olmamaları açısından da anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is, to investigate the effects of participation of women in sports activities on leisure time satisfaction and quality of life. In the scope of the study, leisure time satisfaction and quality of life scales were used considering the demographic information of the members who continued to B-Fit sports centers. In addition, in line with the obtained data; proceed to evaluation stage by benefiting from analysis and discussion techniques. Within the scope of this study; a sample of about 350,000 female members attending B-Fit sports centers was randomly selected. Then, the number of women who wanted to participate in the survey was determined and the number of volunteers reached 524. The study was made using the“screening model”. Additionally,“Free Time Satisfaction Scale”(BZTÖ) was used which has 29 questions and 6 subscales developed by Beard and Ragheb in 1980 and based on validity and reliability of Turkish in 2008 by Karlı, Polat, Yılmaz and Koçak. However, the Turkish validity reliability study developed by WHO (1998) to assess the quality of life has been adapted to the World Health Organization Quality of Life (WHOQOL-BREF), which was conducted by Sevil (2015).In the study, information provided by women participating in B-Fit sports centers between 2016 and 2017 were analyzed with SPSS 22.0 package program. At the end of the study; it has been found that there are significant differences in the levels of leisure time satisfaction of women, presence of active athletes, level of education, occupation types, frequency of weekly sports activities in all sub dimensions. In terms of marital status, age and income levels, there was a significant difference in some sub-dimensions, but no significant difference was observed in terms of child ownership. In the quality of life of women; there was a significant difference in terms of being athlete, age, level of education, occupation types, income levels and frequency of weekly sports activities. However, no significant difference was observed in terms of marital status and children's ownership.